Sestre bliznakinje Brinli i Merijela Laster (21) iz Jute čitavog života su sve radile zajedno. Studirale su na istom fakultetu, buduće muževe su upoznale istog dana, venčale su se u razmaku od dva meseca. A, onda se sve promenilo kad je Brinli dobila jake grčeve u stomaku i osećala je užasan umor. Otišla je kod lekara, ali su oni njene simptome pripisali ankcioznosti, neželjenim efektima antibebi pilula i sindromu nervoznih creva.
Ova mlada devojka bila je usred planiranja svog venčanja i završetka koledža na Državnom univerzitetu u Juti, pa je verovala da je sve posledica stresa. Međutim, njeno zdravlje se rapidno pogoršavalo, pa je otišla na kolonoskopiju kada je otkriveno da ima rak debelog creva u četvrtom stadijumu. Za razliku od Brinli njena sestra bliznakinja Merijela je bila potpuno zdrava.
Njen slučaj nije usamljen, pa lekari imaju zastrašujuće upozorenje o pravoj eksploziji ovog opasnog tumora među mladim ljudima.
- Bilo mi je užasno teško kad su mojoj sestri dijagnostikovali rak. To je bilo prvi put da ona prolazi kroz nešto što ja nisam mogla da osetim i doživim. Mislim da vas ništa ne može pripremiti za dijagnozu raka i to kad imate samo 21 godinu - kazala je Merijela.
Onkolog njene sestre dr Mark Luis je rekao da je sve veći broj njegovih pacijenata mlađe od 45 godina zbog čega su preventivni pregledi postali još važniji.
- Nažalost, ne postoji neko ko je previše mlad za rak debelog creva. Svedoci smo prave epidemije ovog raka među mladima poslednjih godina - kazao je dr Luis.
Prema mišljenju lakara postoje brojni razlozi zbog kojih je došlo do porasta obolelih od ovog opakog tumora među mladima. Najčešći rizici su:
- dugotrajna upotreba antibiotika
- dijeta
- alkohol
- gojaznost
- dugotrajno sedenje što je uobičajeno za studenate
- Antibiotici koji mnogi koriste od ranog detinjstva mogu da utiču na bakterije koje oblažu debelo crevo. Mi lekari moramo da budemo veoma oprezni kada je reč o prepisivanju antibiotika mladim ljudima, jer znamo da postoji bar neznatno povećan rizik od raka debelog creva decenijama kasnije - upozorio je onkolog.
Kad je u pitanju konkretan slučaj Brinli Laster, dr Lusi smatra da je ključnu ulogu imala genetska mutacija koja je bila okidač za pojavu bolesti.
Upotreba antibiotika izaziva sve veću zabrinutost među onkolozima, jer rezultati studija sugerišu da ovi lekovi mogu trajno da promene zaštitne bakterije koje oblažu crevni trakt. Ovo ostavlja digestivni trakt ranjivim na upale, što može uzrokovati mutaciju ćelija koja postaju kancerogene.
Shutterstock
Studija iz 2021. godine koja je sporovedena na više od 40.000 ljudi otkrila je da je upotreba antibiotika povezana sa rakom debelog creva kod mlađih više nego kod starijih pacijenata, i više nego što se to mislilo. Stručnjaci veruju da bi to moglo dodatno da poveća broj obolelih od raka debelog creva kod mladih i narednih godina.
Brinli Laster je prošla 30 rundi hemoterapije i sad je bez ćelija raka, ali se ne može smatrati izlečenom, jer postoji velika šansa da joj se bolest vrati, piše Dejli mejl (Daily mail).
Komentari (0)