Prema zvaničnim podacima, u Srbiji svake godine oko 42.000 ljudi oboli od neke vrste raka, a umre njih 20.000. Kako je za Srećnu Republiku rekao onkolog prof. dr Vladimir Kovčin, poslednjih godina u našoj zemlji je u porastu broj obolelih od raka pluća i pankreasa.
- Pored raka pluća, koji je najzastupljeniji kod nas, primetio sam da je u porastu rak pankreasa kad je u pitanju broj novih pacijenata. U poslednjih nekoliko godina video sam mnogo više karcinoma pankreasa nego u celoj svojoj dosadašnjoj karijeri – rekao je on.
Prof. dr Kovčin je naglasio da je rak pankreasa podmukla bolest koja često kasno daje simptome, a svi znakovi bolesti veoma liče na neke uobičajene probleme, što dovodi do zanemarivanja simptoma ili se veruje da je nešto drugo u pitanju. Najčešći znakovi upozorenja koji ukazuju na ovu opaku bolest su:
- Mučnine
- Povraćanje
- Nadimanje
- Bol u želucu
- Neuredne stolice
Kako je naglasio uvaženi profesor, svaki čovek najbolje poznaje svoje telo, ima navike i digestivni sistem stalno funkcioniše na isti način, pa čim se tu nešto promeni i postane sumnjivo, ne treba čekati već treba odmah otići kod lekara.
Na pitanje koliko aditivi iz hrane, pesticidi i kancerogene materije utiču na pojavu raka, prof. dr Kovčin je objasnio da je potrebno neko vreme da se ove materije natalože u organizmu, odnosno da dođu do kritične tačke i pojave tumora.
- Sigurno je da ishrana utiče na porast karcinoma digestivnog trakta, a pogotovo raka pankreasa, i to sve više kod mladih. Za svaki karcinom je potrebno da se unese kumulativna kritična doza kancerogenih materija koje mogu da dovedu do razvoja bolesti. Mi više nemamo zdravu hranu, već godinama se koriste veščaka đubriva, pesticidi i količina tih kancerogenih materija je velika. Deca se danas rađaju u jednoj zagađenoj sredini i od prvog dana žive okružena kancerogenim materijama. Oni će mnogo brže doći do te neke kumulativne doze i to je, možda, samo jedan segment objašnjenja zašto sve više mladih oboleva od karcinoma - objasnio je naš sagovornik.
Prof. dr Kovčin je govorio i o kubanskim vakcinama za rak pluća i zašto ova terapija nije za svakog pacijenta, te na koji način se određuje ko će primiti vakcinu ili imunoterapiju ili ne. U intervjuu za naš sajt uvaženi profesor je posebno stavio akcenat zašto je važno da pacijent oboleo od raka bude psihički jak i kako to utiče na njegovo lečenje.
- Francuzi su radili jedno istraživanje koje je pokazalo da pacijenti koji su tokom lečenja od raka išli i na psihoterapiju imali mnogo bolje rezultate, bilo je više povlačenja tumora, remisija...Psiha je vrlo značajna u onkološkom lečenju, ishodu i prvenstveno volji pacijenta da se izleči – poručio je čuveni onkolog.
Kompletan intervju sa prof. dr Kovčinom možete pogledati na Jutjub (Youtube) kanalu Srećne Republike.
Komentari (0)