Iako ga ne pominjemo često, kada je pankreas u opasnosti, to znači i da smo mi u velikoj opasnosti, i zato je ekstremno važno da vodimo računa o pravilnoj ishrani jer namirnice kao što su čips, crveno meso ili punomasni mlečni proizvodi uništavaju ovaj važan organ.
Njegova egzokrina funkcija pomaže u varenju, dok endokrina funkcija reguliše nivo šećera u krvi.
Pankreas se nalazi iza želuca u gornjem levom delu stomaka. Okružen je drugim organima, uključujući tanko crevo, jetru i slezinu. Sunđerast je, dugačak oko 12,5 cm i ima oblik ravne kruške ili ribe koja se horizontalno prostire preko stomaka.
Funkcije pankreasa
Zdrav pankreas proizvodi ispravne hemikalije u odgovarajućim količinama za varenje hrane koju jedemo.
Egzokrine žlezde pankreasa odgovorne su za proizvodnju enzima koji su važni za varenje. Ovi enzimi uključuju tripsin i kimotripsin za varenje proteina; amilazu za varenje ugljenih hidrata; i lipazu za razgradnju masti.
Kada hrana uđe u želudac, oslobađaju se sokovi u glavnom kanalu pankreasa koji se spaja sa žučnim kanalom kako bi razgradili i svarili masti, proteine i ugljene hidrate.
Endokrina funkcija - ova funkcija služi za stvaranje i oslobađanje hormona direktno u krvotok. Dva glavna hormona pankreasa su insulin i glukagon. Insulin snižava nivo šećera u krvi, dok glukagon podiže nivo. Održavanje odgovarajuće koncentracije šećera u krvi ključno je za funkcionisanje važnih organa, uključujući mozak, jetru i bubrege.
Ako je pankreas upaljen, telo ne može da proizvede dovoljno probavnih enzima koji pomažu u apsorpciji hranljivih materija.
Doktorka Prablen Čahal, specijalista za pankreas, smatra da upravo zbog toga ljudi s vremenom mogu da postanu neuhranjeni i gube težinu. Zbog toga je važno da ishrana bude pogodna za pankreas. Poželjno je da se sastoji od proteina iz nemasnog mesa, niskog udela masti životinjskog porekla i niskog udela jednostavnih šećera.
Dobre namirnice za pankreas
Ishrana bogata povrćem, voćem, integralnim žitaricama, pasuljem, sočivom, mlekom s malo masti ili nemasnim mlekom poput bademovog ili lanenog mleka dobra je za zdravlje pankreasa. Takođe su zdrave i namirnice bogate antioksidansima kao što su tamno, lisnato povrće, crveno bobičasto voće, borovnice, batat, grožđe, šargarepa, orašasti plodovi i šipak.
Doktorka preporučuje i umereno konzumiranje avokada, maslinovog ulja, masne ribe, orašastih plodova i semenki. Mediteranska ishrana je dobra opcija za oporavak od blagih akutnih pankreatitisa.
Fokusiranje na ove namirnice ograničava unos holesterola i povećava unos vlakana. To smanjuje rizik od razvoja žučnih kamenaca ili visokih triglicerida, koji su među vodećim uzrocima akutnog pankreatitisa. Antioksidansi se bore protiv slobodnih radikala u telu, pomažući u smanjenju upale.
- Dodavanje triglicerida srednjeg lanca (MCT), odnosno masti koje se često dobijaju iz kokosovog ulja ili ulja palminih semenki, takođe može da pomogne u povećanju apsorpcije hranljivih materija u uslovima hroničnog pankreatitisa - navodi Čahal.
Loše namirnice za pankreas
Izbegavajte prženu ili punomasnu hranu, kao i namirnice bogate šećerom. Važno je da ograničite unos crvenog mesa, iznutrica, pomfrita i čipsa od krompira, punomasnih mlečnih proizvoda, kolača i slatkih pića.
S obzirom na to da pankreas obrađuje većinu masti, ako više jedete, on će više raditi.
Hrana bogata mastima i jednostavnim šećerima takođe povećava nivo triglicerida. To povećava količinu masti u krvi i povećava rizik od akutnog pankreatitisa. Prema navodima Svetske zdravstvene organizacije, prerađeno meso i crveno meso povećavaju rizik od raka pankreasa, prenosi health.clevelandclinic.org.
Komentari (0)