Ako ste jedan od prosečnih, slabo plaćenih i poslom zatrpanih radnika, kada dođete kući jedino o čemu razmišljate je krevet i odmor od svega. Psiholozi kažu da je najveći krivac za osećaj isrpljenosti posle posla "kognitivni umor".
- Kognitivni umor se pojavljuje kada svakog dana donosimo mnogo više mikro odluka nego što je to zaista potrebno, zbog čega postoji mnogo situacija koje zaokupljaju našu pažnju na poslu. To mogu da budu kolege, ali i buka, telefoni i sastanci. Još gore je što se sve vreme slabo krećemo i to nas dodatno iscrpljuje - navodi psiholog Karli Dober.
Ona dodaje da je veoma važno da tokom radnog dana napravite bar dve pauze za kratku šetnju, da se hranite zdravo i pijete dovoljno tečnosti.
Takođe, zabavne sporedne aktivnosti poput hobija, pešačenja ili čitanja, podižu raspoloženje i umanjuju stres uzrokovan poslom.
Ne treba ni naglašavati koliko je zdrav san važan. Nedostatak kvalitetnog spavanja samo povećava osećaj sagorevanja na poslu i pojačava "moždanu maglu".
Mada "kognitivni umor" nije sam po sebi previše opasan, ukoliko se radna iscrpljenost nastavi i počne da utiče na vaš privatni život, moguće je da je to znak ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Hronična iscrpljenost može da bude simptom anemije, poremećaja štitne žlezde, apneje u snu, pa čak i depresije. Nedostatak vitamina B12, D i cinka je takođe uobičajena posledica.
Crvene zastavice uključuju osećanje beznadežnosti, glavobolju i probleme sa varenjem, kao i teško ustajanje iz kreveta. Ovde više nema čekanja i savet je da se odmah obratite lekaru, prenosi nyp.com.
Komentari (0)