Karen Boven (58), vlasnica klinike za kožu iz Stouna, Velika Britanija, pre deset godina je bila oduševljena kada su joj lekari preporučili histerektomiju kako bi se rešila mučnih bolova koji su uzrokovani policističnim jajnicima. Međutim, ono što je počelo kao olakšanje od bola, ubrzo je postalo ozbiljan zdravstveni problem. Nakon uspešne operacije, koja je izazvala brzi prelazak u menopauzu, Karen je razvila tešku astmu – stanje koje nije povezivala sa hormonskim promenama.
- Osećala sam se kao da mi neko sedi na grudima, priseća se Karen o napadima gušenja koji su je zahvatili nekoliko meseci nakon operacije.
- Nisam mogla da hodam ili govorim dok sam gutao vazduh. U isto vreme, moj krvni pritisak i broj otkucaja srca su porasli jer je moje srce očajnički pokušavalo da me natera da dišem. Bilo je zastrašujuće.
Iako je u detinjstvu imala blage simptome astme, Karen nije mogla da poveže nove napade sa menopauzom. Standardni inhalatori nisu joj pomagali, a tek 2021. godine, 15 godina nakon operacije, dijagnostikovana joj je teška astma izazvana brzim ulaskom u menopauzu.
Veza između menopauze i astme
Iako se astma obično povezuje sa detinjstvom, istraživanja sada pokazuju da menopauza može biti okidač za razvoj astme kod žena koje nikada nisu imale problema sa disanjem. Stručnjaci upozoravaju da mnoge žene nisu svesne ove povezanosti, zbog čega može doći do kašnjenja u dijagnozi i neadekvatnog lečenja.
Erika Kenington, šefica istraživanja i inovacija u organizaciji Asthma & Lung UK, naglašava:
- Zbog toga se dijagnoza često odlaže kod starijih žena, ostavljajući njihove simptome nelečenim. Postoji jasna potreba za podizanjem svesti o hormonima kao okidaču za astmu.
Istraživanje objavljeno u časopisu Menopause ukazuje na to da je vrhunac astme u odrasloj dobi kod žena između 50. i 54. godine. Dr Pujan Patel, konsultant za respiratorne bolesti u bolnici Rojal Brompton u Londonu, ističe da menopauza, bilo prirodna ili izazvana hirurškom intervencijom poput histerektomije, može povećati rizik od razvoja astme.
Zašto menopauza izaziva astmu?
Dr Viki Male, viši predavač na Imperijal koledžu u Londonu, objašnjava da se smanjenjem nivoa estrogena tokom menopauze povećava upala u organizmu, uključujući disajne puteve, što može povećati rizik od astme. Estrogen, hormon koji uglavnom proizvode jajnici, ima protuupalne osobine, pa njegov pad može izazvati jaču upalu u respiratornim sistemima.
Istraživanje iz 2021. godine otkrilo je da žene koje uzimaju hormonsku terapiju (HNL) imaju 63% veći rizik od razvoja astme. Takođe, žene koje su prekinule terapiju imaju duplo veću verovatnoću da će prestati da koriste lečenje za astmu.
Problemi sa lečenjem astme kod žena u menopauzi
Za žene koje razviju astmu oko menopauze, lečenje može biti izazovno. Karen je s početka bila tretirana kao da se radi o recidivu astme iz detinjstva, ali kada su simptomi postajali sve ozbiljniji, konačno je dobila odgovarajuću dijagnozu teške astme. Standardni lekovi nisu pomagali, a njeni napadi su se sve češće završavali hitnom hospitalizacijom.
- Osećala sam se kao da moje stanje nije shvaćeno ozbiljno, kaže Karen, dodajući da su joj doktori prepisivali standardne inhalatore. Tek 2021. godine, upućena je specijalistima koji su joj dijagnostikovali tešku astmu i započeli odgovarajući tretman, prenosi DailyMail (DejliMejl).
Karen je na kraju shvatila da njeni problemi sa disanjem nisu bili samo posledica starih simptoma astme, već su bili povezani sa hormonalnim promenama izazvanim menopauzom. Iako je kasnilo, važno je da žene kao što je ona, kao i zdravstveni radnici, budu svesni potencijalne veze između hormona i astme. Povećanje svesti o ovoj vezi može pomoći mnogim ženama koje pate od neprepoznatih respiratornih problema, kako bi pravovremeno dobile odgovarajuću dijagnozu i lečenje.
Komentari (0)