Odrasli

DA LI STE ČULI ZA "SINDROM MRTVE ZADNJICE"? Zvuči smešno, ali može da bude veoma opasan: Evo koji su glavni simptomi!

Iako zvuči neobično, ovo stanje je veoma rasprostranjeno i može ozbiljno narušiti kvalitet života - posebno su ogroženi oni koji dugo sede tokom dana.

22.01.2025 07:30

DA LI STE ČULI ZA "SINDROM MRTVE ZADNJICE"? Zvuči smešno, ali može da bude veoma opasan: Evo koji su glavni simptomi!
Shutterstock

Dugo sedenje je bolest modernog doba i može da dovede do toga da mišići zadnjice postanu neaktivni, što dalje može da uzrokuje bol i druge probleme u telu. Ova pojava se naziva i "sindromom mrtve zadnjice", a glavni uzrok je nedostatak fizičke aktivnosti.

Iako nije formalno dijagnostikovan, ovaj problem se odnosi na poremećaje tetive gluteusa mediusa i može da bude povezan sa bolnim stanjima u kuku i leđima.

Šta izaziva "sindrom mrtve zadnjice"?

Sindrom mrtve zadnjice nastaje zbog slabosti gluteusnih mišića, posebno gluteus medius (mišić zadnjice).
Glavni uzrok je sedentarni način života, kada mišići postanu "lenji", što dovodi do bolova u kuku, kičmi i kolenima.

Previše sedenja može izazvati stezanje fleksora kuka (grupa mišića koji omogućavaju savijanje kuka), čime se opterećuju ekstenzori kuka.

Schutterstock/Printskrin youtube

Bolovi se šire na kukove i leđa ukoliko mišići zadnjice postanu isuviše slabi 

Slabost gluteus medius mišića utiče na stabilnost karlice, što može izazvati bol i nesklad u hodu. Mišići postaju umorni i ne mogu podneti opterećenje, što dovodi do bolova i povreda.

Koji su simptomi "sindroma mrtve zadnjice"?

Sindrom mrtve zadnjice izaziva bol u kuku, posebno sa strane, koji može biti hroničan i iscrpljujuć.

Osobe sa ovim stanjem često osećaju umor u kukovima, a bol može podsećati na bol izazvan ukleštenim nervom.

Bolovi su obično tupog karaktera, a pritisak na područje kuka može izazvati dodatnu nelagodnost.

Koja grupa ljudi je posebno ugrožena?

"Sindrom mrtve zadnjice" najčešće pogađa radnike koji dugo sede, ali i osobe sa smanjenom pokretljivošću zbog bolesti, povreda ili oporavka od operacije.

Ovo stanje se takođe javlja kod sportista, posebno trkača koji ne praktikuju treninge snage ili vežbe za poboljšanje ravnoteže.

Shutterstock

Bol u donjem delu leđa pogađa ogroman procenat ljudi 

Ovaj sindrom se uglavnom pojavljuje kod osoba srednjih godina, češće kod žena nego kod muškaraca. Prosečna starost pacijenata je oko 54 godine, a većina ima indeks telesne mase koji je u kategoriji prekomerne težine.

Kako sprečiti "sindrom mrtve zadnjice"?

Nedostatak fizičke aktivnosti može dovesti do ovog sindroma, ali ciljane vežbe koje poboljšavaju ravnotežu mišića, snagu jezgra i pravilnu pokretljivost mogu ga sprečiti.

Redovno ustajanje od stola je ključno za zdravlje leđa i kukova. Preporučuje se podsetnik da ustanete i pomerite se ili istegnete svakih 20 minuta.

Kako se leči "sindrom mrtve zadnjice"?

Lečenje uključuje fizikalnu terapiju, primenu kortikosteroidnih injekcija, terapiju udarnim talasima, a u ozbiljnijim slučajevima, operaciju. Ključ je delovati odmah jer problem napreduje ako se ne leči, prenosi everydayhealth.com.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)