Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", u Srbiji svake godine oboli oko 1.163 žene od raka grlića materice, a njih 438 umre od ove opake bolesti. Podaci pokazuju da se karcinom grlića materice češće javlja posle 35. godine, ali najviše obolelih je starosti od 50 do 59 godina, dok stope mortaliteta rastu posle 45. godine.
Rak grlića materice nastaje kada abnormalne ćelije u sluznici grlića materice rastu nekontrolisano, na kraju formirajući tumor. Ova bolest se često naziva "tihi ubica“, jer se njeni simptomi lako mogu zameniti sa manje ozbiljnim problemima, kao što su obilne menstruacije i iscrpljenost. Ukoliko se simptomi prepoznaju na vreme, bolest dijagnostikuje i leči stopa za preživljavanje za najmanje pet godina su otprilike 95 posto. U suprotnom, šanse za preživljavanje padaju na samo 15 odsto ukoliko se rak otkrije u kasnijim fazama, kada se proširio na druge delove tela.
Anđela Sarminto Bentenkort, stručnjak za ovu opaku bolest i ginekolog, upozorila je žene na tri alarmantna znaka raka grlića materice koji ne smeju da ignorišu. U pitanju su sledeći simptomi:
- Obilnije menstruacije
- Krvarenje nakon seksa
- Krvarenje između menstruacija ili posle menopauze
Osim na ova tri znaka treba obratiti pažnju i na bol tokom intimnog odnosa, ukoliko se bol javi u donjem delu leđa, karlici ili donjem delu stomaka, jer sve to može da ukazuje na rak. Osim toga jače i obilnije krvarenje tokom ciklusa može dovesti do iscrpljenosti žene.
Prema rečima Bentenkort bol u donjem delu leđa i između kostiju kuka (karlice) se obično javljaju kao PMS simptom ili tokom menstruacije, ali može da bude i znak grlića materice.
- Bol je često uzrokovan tumorom koji pritiska kost, nerve ili organe. Kad je u pitanju abnormalno krvarenje ono nastaje jer su kancerogeno tkivo i njegovi krvni sudovi krhki i lako krvare. Kako se bolest širi, zdravo tkivo se takođe može oštetiti i krvariti - istakla je ona.
Ukoliko je grlić materice upaljen, što može biti posledica tumora, pritisak tokom se*sa takođe može izazvati bol. Prema rečima Bentenkortove neophodno je da se odmah javite lekaru kako bi se obavili testovi i analize i utvrdilo da li je u pitanju rak ili neka druga manje opasna bolest.
- Krvarenje može biti posledica niza manje ozbiljnih uzrkoka, kao što je neravnoteža hormona, sindrom policističnih jajnika, polipi ili fibroidi, polno prenosive bolesti, endometrioza... Takođe, bol tokom intimnih odnosa može biti posledica infekcije, menopauze, iritacije genitalija ili alergije na sapune ili kondome. U svakom slučaju šta god da je uzrok važno je utvrditi zašto nastaje i što je još važnije isključi rak - poručila je ona.
Redovan ginekološki pregled grlića materice i to za sve žene od 25 do 64 godine je najbolja preventiva ove opake i smrtonosne bolesti. Takođe, redovan pregled pomaže u pronalaženju i lečenju bilo kakvih promena u ćelijama grlića materice pre nego što se pretvore u rak.
Komentari (0)