Ako ste među onima koji noću često ustaju da koriste toalet, možda niste ni svesni da je to u mnogim slučajevima potpuno normalno. Bolnički lekari objašnjavaju da je povremena potreba za mokrenjem tokom noći u potpunosti očekivana, pogotovo ako ste mlađi od 60 godina.
Fenomen poznat kao nokturija, odnosno učestalo mokrenje noću, može biti izazvan različitim faktorima. Prema rečima medicinske sestre Davine Ričardson iz britanske organizacije Bešika i creva UK, uzroci kao što su previše tečnosti unete pre spavanja ili prekomerni unos kofeina tokom dana mogu biti uzrok tog stanja. Ipak, ako se noću ustaje više od jednom, to može biti signal da nešto nije u redu sa zdravljem.
Naime, učestali odlasci u WC tokom noći mogu biti pokazatelj niza zdravstvenih problema - od relativno benignih, poput infekcija mokraćnog sistema, pa do ozbiljnijih stanja kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, rak prostate (kod muškaraca) ili čak i srčana oboljenja.
No, kako godine prolaze, tako se i "normalan" prag za mokrenje tokom noći menja.
Kako je kod starijih od 70 godina?
Za osobe starije od 70 godina, buđenje dvaput u toku noći da bi koristili WC smatra se uobičajenim, prema podacima britanskog nacionalnog zdravstvenog servisa (NHS). U poznijim godinama, naročito u 90-im, ovaj broj može porasti na četiri tokom noći. To je rezultat prirodnog starenja organizma, kada telo proizvodi manje antidiuretskog hormona (ADH) koji reguliše zadržavanje vode i pomaže u sprečavanju dehidracije.
Međutim, ako noćno mokrenje postane učestalije i bude praćeno dodatnim simptomima, kao što su pojačana žeđ, nagli gubitak težine i zamagljen vid, to može biti znak dijabetesa. Visok nivo šećera u krvi izaziva pojačanu žeđ, što rezultira učestalijim mokrenjem tokom noći. Takođe, povišen šećer u krvi iritira bešiku, što može dodatno povećati potrebu za mokrenjem.
Ako je uz čestu potrebu za mokrenjem prisutan i bol u grudima, oticanje gležnjeva ili znojenje, to može ukazivati na srčane probleme. Loša cirkulacija zbog srčanih bolesti može uzrokovati oticanje, a višak tečnosti koja se apsorbuje u krvotok zatim povećava potrebu za čestom upotrebom WC-a, objašnjava NHS.
Učestalo mokrenje može biti signal infekcije
Takođe, povećana učestalost mokrenja može biti signal infekcije mokraćnog trakta, što je obično praćeno peckanjem prilikom mokrenja i promenama u mirisu ili boji urina. Drugi mogući uzroci uključuju kamen u bubrezima, preaktivnu bešiku, određene lekove, poremećaje spavanja, kao i prekomeran unos tečnosti.
- Noktura može ozbiljno uticati na kvalitet sna i svakodnevno funkcionisanje, što dovodi do smanjenog životnog zadovoljstva i opšteg zdravlja - kaže Ričardson.
Iako u nekim slučajevima može biti simptom ozbiljnih bolesti, često se može poboljšati promenama u načinu života.
Saveti za ublažavanje simptoma nokturije uključuju smanjenje unosa kofeina, gaziranih pića i alkohola, izbegavanje velikih količina tečnosti pre spavanja, kao i smanjenje unosa proteina u večernjim satima. NHS preporučuje da poslednju čašu vode popijete oko 20 sati, umesto kasnije uveče, kako biste smanjili potrebu za mokrenjem tokom noći. Takođe, važno je održavati dobar higijenski režim spavanja, jer nokturija ponekad može biti povezana sa lošim kvalitetom sna, što znači da ćete češće primetiti nagone za mokrenjem kada ste budni ili u plitkom snu.
Ipak, NHS savetuje da se ljudi koji primete učestale noćne posete toaletu posavetuju sa svojim lekarom opšte prakse, kako bi se ustanovio pravi uzrok i preduzeli odgovarajući koraci za lečenje.
Komentari (0)