Slučaj britanske TV voditeljke Firn Koton, koja boluje od tumora vilice, ponovo je aktuelizovao priču o ovom obliku bolesti, koja jeste retka, ali je broj slučajeva u stalnom porastu. Ono što ovaj tumor čini veoma opasnim jeste njegovo teško prepoznavanje u ranoj fazi.
U većini slučajeva, kao što se to dogodili i sa Firn, tumor vilice je benigni, ali i te kako postoji i njegov maligni oblik, pa je zato od ključne važnosti simptome prepoznati na vreme.
Ovaj oblik kancera se najčešće prvo pojavljuje u viličnoj kosti ili mekom tkivu usta i lica. Međutim, čak i kada su benigni, ovi tumori su veoma agresivni i brzo se šire i oštećuju kosti, tkivo i zube, pa može da dođe do jezivih deformiteta i ispadanja svih zuba. Kako navode lekari, većina ljudi uopšte ne zna da ima tumor vilice dok se on slučajno ne pokaže na rendgenskom snimklu zuba ili vilice.
Međutim, velike izrasline u mekom tkivu mogu da izazovu sledeće simptome:
- Ukočenost i bol u vilici
- Oticanje (može da bude i sa i bez bolova)
- Promene u izgledu lica
- Nove izrasline na viličnoj kosti (mogu da budu meke ili tvrde)
- Gubitak zuba
U većini slučajeva operacija je najbolji način za uklanjanje tumora. To bi u najtežim slučajevima moglo da dovede i do uklanjanja oštećenih delova vilice i zuba. To se radi kako bi se preventivno sprečio povratak ćelija tumora.
Inače, operacija donje vilice se zove mandibulektomija, dok je naziv za hiruršku intervenciju na gornjoj vilici - maksilektomija.
- Ukoliko osetite ispupčenje ili bilo šta neobično na vilici, obavezno idite kod lekara. Drago mi je da sam ja to odmah uradila - poručila je Firn Koton, prenosi San (The Sun).
Komentari (0)