Većina ljudi uradiće brojne analize krvi, razna testiranja i lekarske preglede kako bi utvrdili koliko su zdravi. Ovo zahteva dosta vrema, ali i novca. Međutim, možete da uštedite gomilu novca i na vrlo brzi jednostavan način otkrijete kakvog ste zdravlja i u kakvoj kondiciji. U pitanju je klasična vežba koja je dobro poznata svima nama.
Sklekovi kao test
Kako ističu stručnjaci sa klinike Majo, sklekovi su dobar način merenja mišićne snage, izdržljivosti i ukupnog zdravlja. Vežba uključuje aktiviranje većine glavnih mišićnih grupa u celom telu, uključujući noge, trbušne mišiće, ramena, leđa i ruke. Vežbu započinjete da licem prema podu, ruke su paraleli sa ramenima, noge ispružene oslanjate se na vrhove prstiju. Držeći telo ravno i paralelno sa podom, spuštajte se ka podu i gurajte u početni položaj. Početnici mogu da izvedu modifikovanu verziju koja se radi na kolenima i rukama.
Kako objašnjavaju stručnjaci sa čuvene klinike ključan je broj ponavljanja. Naime, ukoliko možete da uradite određeni broj ponavljanja shodno vašim godinama bez odmora to znači da ste zdravi. S rastom godina broj ponavljanja opada, a to po tabeli Majo klinike izgleda ovako:
Godine/ Pol Broj ponavljanja sklekova
25 - 35 godina/ muškarci 28
25 - 35 godina/ žene 20
35 godina/ muškarci 21
35 godina / žene 19
45 godina / muškarci 16
45 godina / žene 14
55 godina/ muškarci 12
55 godina / žene 10
65 godina/ muškarci + žene 10
Međutim, stručnjaci za fitnes smatraju da ove preporuke klinike Majo treba uzeti sa rezervom. Natalija Aleksejnko personalni trener iz Njujorka rekla je za Dejli mejl da se ne slaže sa predlozima čuvene klinike.
- Poštujem različite eksperimente i studije, ali u ovom slučaju se više oslanjam na svoje lično iskustvo. Većina mojih klijenata vodi umeren način života i vežba dva do tri puta nedeljno. S obzirom na to, verujem da bi realne norme mogle biti niže za žene za oko tri do pet ponavljanja i veće za muškarce sa sportskim iskustvom za oko pet do 10 ponavljanja u poređenju sa preporukama klinike Majo - kazala je ona.
Natalija je objasnila da na nivoe fizičke snage i kondicije kod muškaraca i žena utiču brojni faktori, što otežava postavljanje strogih pravila između godina i broja sklekova.
- Sve zavisi da li je neko vežbao ranije ili ne, da li je imao povrede, operacije, kakav je njegov način života, nivo stresa, pokretljivost zglobova, kvalitet sna... Sve ovo utiče na to koliko sklekova možete da uradite - dodala je ona.
Studija iz 2019. godine, koja je doduše uključivala samo muškarce, pokazala je da odrasli koji mogu da završe sklekove imaju značajno manje šanse da razviju srčana oboljenja. Redovno vežbanje je povezano sa čitavim nizom prednosti:
- 29 % smanjen rizik od raka debelog creva
- 31 % smanjen rizik od smrtnosti od svih uzroka
- 35 % umanjen rizik od demencije
- 38 % smanjen rizik od smrti od srčanih bolesti
- 42 % manji rizik od dijabetesa
I dok je vežbanje korisno u bilo kom životnom dobu, stručnjaci naglašavaju da je posebno korisno za starije osobe oba pola, jer se smanjuje rizik od pada i poboljšava zdravlje mozga.
Komentari (0)