Odrasli

SPAS ZA LJUDE SA NISKIM GVOĐŽEM I ANEMIJOM: Ova superhrana smanjuje rizik od opakih bolesti, a creva je obožavaju

Svi ste bar jednom do sada koristili ovu namirnicu samo u "jednostavnijem" obliku.

08.11.2024 13:35

SPAS ZA LJUDE SA NISKIM GVOĐŽEM I ANEMIJOM: Ova superhrana smanjuje rizik od opakih bolesti, a creva je obožavaju
Schutterstock

Da li ste nekada probali ljubičasti pirinač? Ima 200 kalorija na 1/3 šolje. Kada se kuva, njegova zrna dobijaju tamnu boju, a nekada je bio poznat i kao crni pirinač. Prava vrednost pirinča je nutritivna - ljubičasti ima više gvožđa od smeđeg, što je odlično za sve sa anemijom - i to nije njegova jedina prednost!

Dobar je izvor proteina, a takođe ima antiinflamatorna i antikancerogena svojstva. Moćan antioksidant, antocijanin je povezan sa smanjenjem slučajeva dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti. Jedna studija je povezala ljubičasti pirinač sa prevencijom raka kod pacova, piše Heltlajn (Healthline).

Corina Daniela Obertas / Alamy / Alamy / Profimedia

Da li ste nekada probali ljubičasti pirinač? Evo zbog čega ga treba jesti!

Ljubičasti pirinač ima takav ukus da će biti odlični u kombinaciji sa bilo kojom prženom, pečenom na roštilju, supom i dinstanom hranom. Inače, uzgaja se u severnim delovima Tajlanda. Iako postoji godinama, malo ljudi izvan Azije zna da postoji i koliko može biti korisno za zdravlje.

Zrno je rezultat ukrštanja različitih vrsta pirinča, što je rezultiralo živopisnom ljubičastom nijansom. Još bolje, ima razne zdravstvene prednosti. Deo pirinča je prepun vitamina E, beta karotena i gama orizanola koji su moćni antioksidansi. Ovo može pomoći u poboljšanju zdravlja kože i očiju, kao i u borbi protiv rizika od razvoja srčanih bolesti, određenih karcinoma i drugih hroničnih bolesti.

Pirinač je takođe pun vlakana, a konzumacija vlakana je poznata po tome što poboljšava varenje i zdravlje creva. Prema Nacionalnom Zdravstvenom Institutu NHS, češće konzumiranje vlakana povezano je sa manjim rizikom od srčanih bolesti, moždanog udara, dijabetesa tipa 2 i raka creva, navodi Miror (Mirror).

Vlakna pomažu u varenju i apsorpciji hranljivih materija. Takođe smanjuje vreme kontakta kancerogena u lumenu creva - što je prostor unutar creva koji omogućava da probavljena hrana prođe. 

Prema NHS-u, muškarcima je potrebno oko 8,7 mg dnevno, dok bi žene od 19 do 49 godina trebalo da teže malo više (14,8 mg). Nedostatak gvožđa utiče na imuni sistem, čineći telo podložnijim bolestima i infekcijama. Gvožđe pomaže u stvaranju hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima. Ove ćelije nose kiseonik po telu, a organi mogu biti oštećeni bez dovoljno kiseonika. Srce takođe mora da radi više da bi nadoknadilo nedostatak crvenih krvnih zrnaca, što može dovesti do srčanih stanja kao što su abnormalno brzi otkucaji srca ili srčana insuficijencija.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)