Odrasli

ŠTA DA URADITE KADA NAGAZITE NA JEŽA ILI VAS OPEČE MEDUZA? Jedno ne smete nikako da učinite!

Morate da budete spremni za sva iznenađenja na moru, opasne su i mrtve meduze.

22.07.2024 09:30

ŠTA DA URADITE KADA NAGAZITE NA JEŽA ILI VAS OPEČE MEDUZA? Jedno ne smete nikako da učinite!
Shutterstock

U većini slučajeva, ako nagazite na morskog ježa, ili vas opeče meduza, osim bola i privremene neprijatnosti, nećete imati veće posledice. Međutim, nikako ne smete da se opustite i ne reagujete na vreme, jer u pojedinim situacijama neophodna je hitna pomoć lekara.

U toplim morima susret sa meduzama je veoma čest. One su providne, želatinozne i najčešće ih ne primetimo dok plivamo. Tako da prvo osetimo simptome ujeda meduze, pa je tek onda vidimo, navodi se na sajtu Zavoda za urgentnu medicinu Beograd.

Javlja se žarenje, peckanje, svrab. Ožareno mesto je crveno, natečeno, bolno na dodir, jasno ograničeno od ostale kože. U retkim slučajevima mogu se javiti glavobolja, slabost, malaksalost, nesvestica, mučnina, grčevi mišića, pad krvnog pritiska. Tada je neophodna hitna lekarska pomoć.

Šta da uradite ako vas ujede meduza?

Mesto ujeda operite slanom vodom, uklonite dlačice od meduze, ako su vam ostale u koži. To se najbolje radi čistom pincetom. Nemojte trljati ujedeno mesto, niti se češati, jer ćete samo pogoršati situaciju.

Možete promenu namazati nekom protivupalnom kremom, topikalnim kortikosteroidem ili popiti tabletu antihistaminika.

Budite uvek obazrivi kada se kupate u ovim morima, dobro pogledaje, jer se meduze često pojavljuju u jatima.

Foto: Shutterstock

Spremite se za iznenađenja na letovanju

 

Veoma je važno da imate u vidu da je mesto ujeda ključno - ako vas meduza opeče u području očiju, lica, usta ili genitalija, odmah se obratite lekaru.

Takođe, i mrtve meduze su opasne, i nikako ih ne dodirujte jer može da vas opeče ako je dodirujete golim rukama. 

Ako hodate bosi, lako vam se može desiti da se ubodete na ježa. 

Šta da radite ako nagazite na morskog ježa?

Na mestu uboda će vam se javiti bol, ali to nije vaš najveći problem. Bodlje obično ostanu i vire iz stopala, a njih je najbolje da izvadi lekar ili medicinski radnik.

Naime, te bodlje su veoma krte i lomljive, pa ih nepravilno izvlačenje može ostaviti u vašoj nozi, zalomljene, kada vam može trebati i hiruška pomoć!

Nakon vađenja bodlji, lekar će vam oprati mesto uboda, a dalje možete mazati antibiotskom kremom ili sprejem. Tradicionalna sredstva koja ublažavaju bol, a možete ih mazati na kožu preporučiće vam lokalno stanovništvo - smokvino mleko i riblje ulje.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)