Promuklost koja traje duže od tri nedelje može biti znak opasnog i smrtonosnog tumora glasnih žica, upozoravaju lekari. Rak glasnih žica ili larinksa, to jest grkljana, svrstava se u deo grupe karcinoma glave i vrata, a lečenje je vrlo kompleksno s obzirom na to da larinks pomaže čoveku da govori, diše i guta.
Kako upozoravaju lekari, kao i ostale vrste malignih tumora i za ovaj kancer važi da što se pre dijagnostikuje, veće su šanse da pacijent bude izlečen.
Simptomi
Rak glasnih žica ili karcinom larinksa predstavlja oboljenje dela grla ili govorne kutije i nastaje kada kancerogene ćelije počnu nekontrolisano da se šire. Kod raka larinksa maligne ćelije počinju u njemu.
Ostali simptomi ove veoma opasne bolesti su:
- bol prilikom gutanja ili otežano gutanje
- čvor ili otok na vratu
- dugotrajan kašalj
- nedostatak daha
- uporna bol u grlu ili uhu
- šištanje u grlu prilikom disanja
- promuklost koja traje duže od tri nedelje
- u težim slučajevima otežano disanje
- loš zadah
- gubitak težine
- ekstremni umor
- disfonija, odnosno problemi u stvaranju zvukova glasa
Rizici i lečenje
Ukoliko se ova vrsta tumora otkrije na vreme postoji nekoliko opcija lečenja.
Radiacijska terapija
Onkolozi visokoenergetskim zracima ubijaju ćelije raka. Zračenje cilja samo na tumor kako bi se minimiziralo oštećenje okolnog zdravog tkiva.
Hemoterapija
Medicinski onkolozi koriste lekove za ubijanje ili usporavanje rasta ćelija raka. Ljudi često dobijaju hemoterapiju intravenozno i ona može izazvati neželjene efekte tokom lečenja.
Imunoterapija
Ovaj tretman koristi imuni sistem pacijenta, prirodnu odbranu tela, kako bi pomogao u borbi protiv raka. Imunoterapija se zove i biološka terapija.
Operacija
U pitanju je hirurška intervencija, odnosno operacija tokom koje se uklanja deo ili ceo larinks, u zavisnosti od toga koliko je područje zahvaćeno tumorom.
Naučnici ne znaju šta uzrokuje rak larinksa, ali postoje rizici koji mogu da dovedu do pojave bolesti.
Rizici su:
- pušenje, odnosno upotreba bilo kojih duvanskih proizvoda
- alkohol
- pojedini oblici HPV virusa
- polno prenosive bolesti
Komentari (0)