Autizam je veoma složen neurorazvojni poremećaj koji se manifestuje već u prve tri godine života deteta. Simptomi autizma se kreću od blagih do teških, a svako dete je klasifikovano kao osoba sa autizmom nivoa 1, nivoa 2 ili nivoa 3, u zavisnosti od njenog stanja i koliko podrške joj je potrebno u svakodnevnom životu.
- Nivo 1 - Potrebna je podrška
- Nivo 2 - Zahteva značajnu podršku
- Nivo 3 - Neophodna je konstantna podrška i nadzor
Ova tri nivoa pomažu terapeutima u propisivanju optimalne terapije kako bi se zadovoljile specifične potrebe deteta i kako bi se na najbolji način pomoglo osobama sa autizmom. Postoje i značajne razlike u simptomima u nivoima ovog stanja.
Poremećaj iz autističnog spektra nivoa 1
Najmanje težak oblik autizma je nivo 1, koji se generalno smatra "blagim autizmom“. Deca mogu imati poteškoća u društvenim situacijama i izraziti zabrinutost zbog ograničavajućeg ili ponavljajućeg ponašanja, ali im je potrebna ograničena pomoć za obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Shutterstock/Tatyana_Cheremukhina
Deci sa autizmom prvog nivoa može biti teško da se uključe u razgovore, teže formiriraju društvene veze. Mogu preferirati ustaljene rutine, a svako iskakanje iz rutine za njih može biti uznemirujuće. S druge strane, možda će više voleti da rade stvari na svoj način.
Najčešći simptomi su:
- Nemogućnost uspostavljanja kontakta očima ili pravilnog čitanja društvenih signala
- Teškoće u uspostavljanju ili održavanju razgovora
- Povećana zavisnost od rutina
- Ankcioznost i napadi panike
- Teškoće u obradi slika i reakcija
- Problem sa promenom fokusa
Poremećaji iz autističnog spektra nivo 2
Kod poremećaja iz autističnog spektra, simptomi nivoa 2 obično počinju u ranom detinjstvu, ali mogu ostati neotkriveni. U početku najčešće nema ničega što bi razlikovalo dete sa autizmom 2. nivoa od druge dece sa tipičnim razvojem. Međutim, dete sa autizmom ovog tipa može da se uklopi u sredinu, da komunicira, ponaša se i uči na načine koji se razlikuju od njegovih tipično razvijenih vršnjaka. Najčešće se suočavaju sa problemima u socijalnim i emotivnim stanjima, prepoznavanju i razumevanju društvenih znakova, pokretanju interakcije, učenju i korišćenju neverbalne i verbalne komunikacije i efikasnoj kontroli sopstvenih emocionalnih stanja. Teškoće u komunikaciji su obično značajnije, a praznine u društvenim sposobnostima su često veće, posebno kad dete polazi u osnovnu školu i ne može da prati prelazak sa jedne aktivnosti na drugu.
Najčešći simptomi su:
- Blaži poremećaj jezika i komunikacije
- Ne uklapa se u sredinu
- Ponavljajuća ili ograničena ponašanja
- Neobične reakcije na stimulanse (zvukovi, prizori, ukusi, dodir)
- Neobične privlačnosti u stimulusima (zurenje u predmete koji se okreću ili svetlost)
Poremećaji iz autističnog spektra nivo 3
Autizam 3. nivoa zahteva značajnu podršku, jer deca u ovoj kategoriji često pokazuju esktreman i opasan nivo ponašanja. Može im biti teško da se izraze verbalno i neverbalno, teško se nose sa promenama, bilo da je u pitanju odstupanje od rutine ili nova lokacija. To ih može dovesti do ponavljajućeg ili maladaptivnog ponašanja.
Shutterstock
Ova deca mogu imati i ograničenu sposobnost govora, socijalna interakcija sa drugima je otežana, a kad i dođe do interakcije, to može biti neprijatno ili neugodno iskustvo. Takva deca često reaguju samo kada im se drugi direktno obrate.
Simptomi povezani sa nivoima 1 i 2 prisutni su i kod dece sa autizmom nivoa 3, međutim, oni imaju tendenciju da budu teži, a često su praćeni dodatnim komplikacijama.
Najčešći simptomi su:
- Govorni i socijalni simptomi (poteškoća u razvoju komunikacijskih i socijalnih veština)
- Senzorna disfunkcija (osetljiva ili neosetljiva na svetlost, zvuk, dodir, miris i ukus)
- Kognitivna oštećenja (veliki problemi sa govorom, ali uz odgovarajuću negu mogu naučiti da komuniciraju koristeći table za pisanje, znakovni jezik, sisteme za komunikaciju slikama ili uređaje za generisanje govora)
- Ponavljajuća ponašanja (jaukanje, mahanje rukama, lupanje vratima ili nasilno ljuljanje, što je potencijalno ekstremno i teško za kontrolu)
- Fizički simptomi (nesanice, epilepsije i gastrointestinalnih problema)
Roditelji moraju da znaju da su ova deca sklona su samopovređivanju, agresivnom ponašanju i lutanju okolo, piše sajt Songbird.
Komentari (0)