Jedan od najpoznatijih stručnjaka za rani razvoj dečje inteligencije u regionu, dr Ranko Rajović, upozorava roditelje na ozbiljne greške koje mogu ugroziti razvoj njihove dece i ističe važnost pravovremenog reagovanja, jer, kako kaže: "Neke stvari se kasnije ne mogu popraviti."
- Posle više od 20 godina rada u ovoj oblasti, mogu da grupišem greške u nekoliko kategorija. To je kada roditelji sebi olakšavaju i smanjuju obaveze oko deteta i rešavaju problem dosade svom detetu, a da ne znaju da je dosada važan faktor razvoja. Posebna grupa grešaka je prezaštićivanje - ističe dr Rajović za medije.
Kao tipičan primer navodi situaciju kada roditelji dete guraju u kolicima i u trećoj ili četvrtoj godini, jer im je "lakše", kao i kada deci daju pasirane obroke do uzrasta kada bi trebalo da se sama navikavaju na žvakanje.
- Razumem roditelje koji imaju puno obaveza i onda gledaju da sebi malo olakšaju neke stvari, ali moraju da znaju da to može da ošteti razvoj deteta - ističe on.

shutterstock.com
Dr Rajović posebno naglašava značaj dosade u razvoju misaonih procesa.
- Dosada je neprijatno stanje i dete traži da mu roditelji pomognu. Pre 20 i više godina dete je samo rešavalo problem dosade tako što ode na igralište ili u park, pronalazi vršnjake i igra se. Danas su tu roditelji koji pomažu detetu da savlada problem dosade tako što ih animiraju, kupuju video igrice ili igračke koje dete poželi, ili mu organizuju pet različitih aktivnosti. Mi smo biološka bića i razvijamo se u interakciji sa prirodom. Dete mora da trči, da preskače, možda i da padne i izguli kolena i laktove - ističe stručnjak.
U kontekstu savremenih tehnologija, dr Rajović upozorava na njihovu štetnost kada se prekomerno koriste.
- Nove tehnologije su korisne, ali roditelji moraju da znaju da mogu biti štetne ako ih dete puno koristi. Štetnost je u tome što dete gubi osećaj vremena... To prelazi u naviku i niko više ne može da zameni video igricu. Zbog toga je važno odmah postaviti jasna pravila i granice - zaključuje on.
Dusan Milenkovic/ATAImages
Ishrana trudnica, dojilja i male dece takođe igra ključnu ulogu.
- Genetiku ne možemo da menjamo, ali zato okruženje i ishranu moramo da uvažavamo. Najvažniji period za razvoj mozga upravo je trudnoća i prvih nekoliko godina života deteta. Posebno je alarmantan nedostatak joda u ishrani. Preporučujem njegov unos iz prirodnih izvora, poput morskih proizvoda, mlečnih proizvoda i mineralnih voda. Bolje je da o tome roditelji vode računa dok je dete malo, jer se kasnije neke stvari ne mogu popraviti - naglašava Rajović, dodajući da je upravo iz tog razloga napisao knjigu "IQ deteta - briga roditelja".
Dr Rajović poručuje da upravo roditelji imaju ključnu ulogu u tome da dete iskoristi svoje biološke potencijale u potpunosti. Jer ako propuste rano detinjstvo, šansa za ispravku kasnije značajno opada.
Komentari (0)