Roditeljstvo

AKO VAM DETE HISTERIŠE I BACA SE PO PODU, MOŽETE DA GA DOVEDETE U RED SAMO NA OVAJ NAČIN! Dr Ranko Rajović upozorava gde roditelji najčešće greše! (VIDEO)

Jedan od naših najpoznatijih stručnjaka u oblasti razvoja mališana posavetovao je mame i tate kako da se izbore s jednim od najvećih izazova u vaspitanju.

14.02.2025 06:50

AKO VAM DETE HISTERIŠE I BACA SE PO PODU, MOŽETE DA GA DOVEDETE U RED SAMO NA OVAJ NAČIN! Dr Ranko Rajović upozorava gde roditelji najčešće greše! (VIDEO)
Shutterstock, ATA images

Profesor dr Ranko Rajović, specijalista interne medicine, magistar neurofiziologije i doktor sportskih nauka, a prevashodno stručnjak za rani razvoj dece i autor NTC sistema učenja, upozorava da današnji roditelji sve češće prave ozbiljne greške u vaspitanju dece. On kao ključni problem ističe prezaštićivanje, koje, iako vođeno ljubavlju, može ozbiljno da ugrozi pravilan razvoj deteta.

- Roditelji to rade iz najveće ljubavi, ali mora da se zna granica između zaštićivanja i prezaštićivanja. Dete mora da izađe i na kišu, vetar, sunce, da možda oguli laktove i kolena. Međutim, danas roditelji ne dozvoljavaju detetu ni da padne, što negativno utiče na njegov razvoj - izjavio je dr Rajović za RTS Ordinaciju.

ATA images/Trevor Adeline / Caia Image / Profimedia

Dr Ranko Rajović o greškama koje roditelji prave pri vaspitanju dece

Jedan od primera preterane zaštite je i korišćenje povodaca za decu, što je, prema njegovim rečima, prihvatljivo samo u situacijama kada se dete nalazi blizu saobraćajnica, ali nikako u parkovima i prostorima za igru.

- Ako dete ne nauči da padne s jednom, dve ili tri godine, kada će naučiti? Dete se mora učiti da skače, preskače prepreke, da se kreće prirodno. Mozak se razvija u pokretu, a u tom skakanju i pomeranju svi mišići rade, mozak to kontroliše i prave se nove nervne veze, sinapse, koje direktno utiču na inteligenciju. Ako mu to ne omogućimo, dete će tražiti način da to nadoknadi, često kroz neprimereno ponašanje u zatvorenom prostoru - pojasnio je dr Rajović.

Još jedan veliki problem savremenog roditeljstva je prekomerno korišćenje ekrana. Iako su tableti i telefoni postali neizostavni deo svakodnevice, njihova nekontrolisana upotreba može da ima ozbiljne posledice.

- Roditelji ih često koriste kako bi sebi olakšali život, ali moraju da budu svesni koliko okruženje utiče na razvoj deteta. Ako se ono menja, menja se i razvoj deteta i zato moramo prilagođavati strategije vaspitanja. Kompjuter nije igra, kompjuter je alat i ne može da zameni roditelje. Šetnja, park, priroda, šuma, odlazak na selo, to su stvari koje istinski doprinose zdravom razvoju deteta - ističe dr Rajović.

Još jedan ključni problem je razmaženost dece, do koje dolazi zbog nepostavljanja jasnih pravila i granica.

- Sigurno ste doživeli da dete traži nešto da mu kupite, a roditelj popusti samo da bi izbegao scenu. Tako dete nauči da plačem dobije ono što želi. Nepostojanje pravila dovodi do pomeranja granica i do razmaženosti dece. Pravila i granice postavlja roditelj, bilo da je reč o igračkama, slatkišima ili vremenu provedenom pred ekranom. Napraviti dogovor u startu i držati se dogovora ključno je za pravilan razvoj - zaključuje dr Rajović.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)