Petogodišnja Kejlin Donovan igrala se u dvorištu kada je iznenada osetila nešto neobično na koži. Kako je tada bila izuzetno mala, nije mogla da shvati o čemu je reč. Od tog neobičnog trenutka prošlo je čak nedelju dana i tek tada su roditelji primetili ono što joj se nalazilo u predelu kolena, tačnije iza njega.
Džoš i Kristin Donovan nisu mnogo razmišljali o pregledu kod doktora sve dok modrica koja je nastala nije počela da raste. A onda je Kejlin dobila groznicu. Tek tada oni su je odveli na pregled kod doktora. Stručnjaci iz Mendona brzo su dijagnostikovali modricu kao ujed pauka i poslali je u Hitnu pomoć da primi jake doze antibiotika. Kada lek nije učinio ništa da pomogne Kejlin, njeni roditelji su je odvezli kod infektologa.
Tamo su saznali da je Kejlin ujela crna udovica, najotrovniji pauk u Severnoj Americi. To ih je šokiralo! Nisu verovali da je njihova devojčica sve vreme u opasnosti, a oni su tako kasno reagovali. Ipak, mališanka je imala mnogo sreće.
Ubrzo, devojčica se zahvaljujući odgovarajućoj terapiji oporavila, a Džoš i Kristin upozoravaju druge roditelje da budu svesni opasnih insekata koji vrebaju u dvorištima. Iako ujedi crne udovice mogu biti smrtonosni, prijavljeno je samo nekoliko smrtnih slučajeva.
Kristin sada poziva druge roditelje da pregledaju decu nakon igranja na otvorenom i da traže odgovore ako primete nešto čudno.
- Nikada nisam mislila da ju je nešto ujelo. Srećna sam što smo izašle iz bolnice, mada je sve vreme tamo bila prilično u redu. Nije bila plačljiva i normalno je sve prihvatila, pa smo se i mi potrudili da je ne nerviramo - rekla je devojčicina mama.
Dr Vilijam Durbin, specijalista u Memorijalnom medicinskom centru UMass, rekao je Donovanovima da su bili u pravu što su mu doveli Kejlin, inače su stvari mogle biti mnogo gore.
- Imala je veoma karakterističan ugriz, što je bilo veoma zastrašujuće za njene roditelje, a naravno i za doktore - rekao je ovaj stručnjak.
Inače, Crne udovice su poznate po svojim crvenim oznakama koje ostavljaju na telu žrtve, a koje ukazuju na otrov, i takođe su jedna od retkih vrsta paukova koji imaju očnjake dovoljno duge da prodru u ljudsku kožu i otrov dovoljno jak da ozbiljno utiče na ljudsko biće. Trag od ugriza se identifikuje kao dve male ubodne rane i simptomi se obično javljaju u roku od sat vremena. Otrov napada nervni sistem, što dovodi do jakih bolova u mišićima, grčeva, mučnine, groznice i blage paralize dijafragme, što otežava disanje.
Većina žrtava se oporavlja bez ozbiljnih komplikacija, ali treba potražiti medicinsku pomoć kako bi se primio serum protiv otrova, piše "Dejli Mejl" (Daily Mail).
Komentari (0)