Foke su vrlo miroljubive životinje i gotovo da nikad nije zabeležen njihov napad na čoveka. Hrane se ljuskarima, mekušcima i peščanim jeguljama, pa često iz mora i okeana izlaze na obalu. Njihova zadnja peraja se ne mogu saviti unapred zbog čega im je kretanje po tlu veoma teško.
Sve češći napadi
Ovaj morski sisar je odličan plivač, a odrasla jedinka može da naraste i do dva metra i da dostigne težinu od 140 kg. Njihova kratka dlaka varira od srebrnosive do smeđe, pa čak i crne.
Nekad je bilo gotovo nezamislivo da foke napadaju ljude, ali poslednjih godina izražena je agresija i kod ovih morskih sisara. Napadaju ne samo zalutale plivače već i ljude na obali. Samo na obalama Kejptauna u Južnoj Africi ove godine zabeleženo je nekoliko napada foka na ljude. Razlog za to je, kako ističu naučnici, cvetanje algi crvene plime koja dovodi do oticanja mozga i agresivnog ponašanja.
- To nije agresivno već odbrambeno ponašanje. Foke jedu ribu i ljuskare koji imaju trovanje zbog cvetanja crvene algi, a jedan od simptoma je oticanje mozga. Životinje koje prežive trovanje domoinskom kiselinom trpe neurološka oštećenja i sumnjamo da je to ono što je dovelo do povećanja broja napada oko Kejptauna - pojasnio je stručnjak Bret Glasbi.
Snimak napada foke na ženu koji se pojavio na TikToku izazvao je veliku pažnju, ali i rekacije korisnika ove mreže.
Na snimku se vidi žena koja pokušava da pobegne od foke koja je juri po plaži. U jednom trenutku foka je zgrablila ženu koja pada, uspeva da se odbrani nastavlja da beži što dalje od podivljale životinje.
Možda vas zanima…
Usledili su brojni komentari.
- Ovo izgleda kao iz horor filma.
- Možda je foka htela samo malo da se poigra, ali se žena uspaničila.
- Meni sve ovo liči na snimanje nekog filma.
- Foke ne napadaju ljude zbog čega sve izgleda potpuno nerealno.
- Kako ne napadaju? Zar niste čuli za napade foka u Južnoj Africi?
- Realno, nije bila u opasnosti. Ovo je sve izrežirana drama - bili su samo neki od komentara na ovaj post.
Sta zena radi na fokinoj plazi?