Vožnja automobila u alkoholisanom stanju je izuzetno opasna i najčešći je uzrok saobraćajnih nesreća. Međutim, pored pića veliki neprijatelj za volanom je i umor. Najnovija istraživanja britanskih stručnjaka sugerišu da je za četiri procenta saobraćajki sa smrtnim ishodom "kriv" umor za volanom, piše San.
Nemoćna policija
Istražujući koliko je potrebno minimum sna tokom noći za bezbednost za volanom naučnici su došli do zaključka da spavanje manje od pet sati može dovesti do nesreće isto kao da ste popili dva pića i prešli dozvoljenu granicu konzumiranja alkohola. Osim toga, svaki sat manje sna od od toga udvostručuje rizik od sudara.
Kako ističu stručnjaci, problem je što ne postoji način da se nespavanje izmeri ili detektuje, a i policija je u takvim situacijama praktično neomoćna.
Brojne studije sugerišu da nikako ne treba sedati za volan ukoliko niste spavali prethodne noći jer je verovatnoća da doživite nesreću 15 puta veća nego da ste za volan seli naspavani. Zbog svega toga se apeluje na vozače da se dobro naspavaju pre nego što sednu u auto zbog sopstvene, ali i bezbednosti ostalih učesnika u saobraćaju.
Apel stručnjaka
Kad su u pitanju mladi roditelji koji često ne stignu zbog bebe da spavaju noću, kao i radnici treće smene, njima se savetuje da se ne voze sopstvenim autom kad su neispavani već da koriste gradski prevoz.
O važnosti sna za bezbednost vožnje bavili su se i australijski naučnici. Na osnovu dobijenih rezultata oni su sugerisali svojoj vladi da se uvedu ograničenja za vozače kad je u pitanju spavanje.
- Postoji osnov da se od vozača zahteva minumum četiri do pet sati sna pre nego što sednu za volan. Svi koji nisu u mogućnosti da ispune taj uslov bolje je da ne sedaju u automobil - apelovala je dr Medlin Šprajser, autorka studije koja je sprovedena među australijskim vozačima.
Komentari (0)