Ejmi i Bred Hamer bili su presrećni kad su saznali da će dobiti bebu. Budući da je veoma popularno, posebno na društvenim mrežama, smisliti neobičan i originalan način otkrivanja pola bebe, oni su odlučili da iskoriste suvi led, i to u zatvorenom prostoru svog doma, ne sluteći da će sve poći po zlu.
Suvi led je ugljen-dioksid (CO2) u čvrstom agregatnom stanju na temperaturi od −79°C. U normalnim atmosferskim uslovima u procesu sublimacije on prelazi direktno iz čvrstog u gasovito stanje (ne topi se kao običan led, već isparava), zbog čega je i dobio ime suvi led. Najčešće se koristi na koncertima, ali isključivo na otvorenom.
Ejmi i i njen suprug nisu o tome razmišljali kad su uzeli suvi led. Ideja je bila da se on zapali, pa ako postane ružičast onda je to znak da čekaju devojčicu, a ako postane plav, u pitanju je dečak. Na svom slavlju su okupili brojne prijatelje i Bred je zapalio led koji je poprimio ružičastu boju. Presrećni budući roditelji su počeli da se grle i ljube, a onda su shvatili da ne mogu da zaustave dim koji je počeo da kulja. Kako su bili u zatvorenom, dim je brzo ispunio prostoriju, pa su gosti i Ejmi i Bred počeli da se guše. Led ubrzo kao da se pretvorio u dimnu bombu, pa se nije video ni prst pred okom.
- Ovo je vaš znak da NE otkrivate pol na suvom ledu u svom prelepom domu - upozorila je Ejmi.
Na snimiku se vide gosti kako se guše u ružičastom dimu, buduća mama kako kašlje i dahće pokušavajući da dođe do vazduha, dok je ružičasti dim postajao sve gušći. Ovaj snimak je brzo postao viralan sa 5,3 miliona pregleda na TikToku. Ubrzo su budućim roditeljima u pomoć priskočili drugi gosti, koju su mahali duksericama i peškirima kako bi opasan dim izbacili iz prostorije.
Suvi led, ukoliko se pravilno skladišti i koristi nije opasan. Međutim, postaje vrlo opasan ukoliko se brzo pretvori u gas ugljen-dioksida koji može otrovati osobe koje su u prostoriji. Zato je preporuka da se nikad ne koristi u zatvorenom prostoru već isključivo napolju, i to na većem prostoru kao što su stadioni. Ugljen-dioksid menja hemiju vazduha tako da se u zatvorenoj prostoriji nalazi sve manje kiseonika, a sve više ovog opasnog gasa koji izaziva trovanje i može da dovede do fatalnih poslednica.
Na sreću, to se nije dogodilo u ovom slučaju, ali je sve moglo da se pretvori i u tragediju.
Komentari (0)