Zahra i Zejna su mlade Muslimanke iz Libana koje su sa samo 14 godina na silu udate za više nego duplo starije muškarce. Da stvar bude gora, one su bile u mut’a braku, koji je privremen i vremenski ograničen, jer muž ima pravo da odbaci ženu kad mu dosadi.
Zahra je ušla u prisilan brak sa Mohamedom (40), dok je Zejnin muž Abu-Hasan imao 35 godina. Ove mlade žene, koje danas imaju 20 godina, odlučile su da progovore javno na televiziji LBC Europe kako bi ukazale na probleme koje ovakva vrsta ugovorenih brakova sa sobom nosi. Zahra i Zejna ne kriju da su prošle pakao, da je njihovo bračno iskustvo bilo traumatično i brutalno, jer su bile izuzetno mlade, praktično još devojčice. U snimku koji je postao viralan na društvenim mrežama Zahra je otkrila da je već sa 16 godina bila trudna i razvedena, što je za žene u njenoj zemlji pogubno.
One nisu imale nikoga ko bi ih zaštitio, a kad su se požalile roditeljima savet je bio da se strpe.
- Kada muž želi da spava sa mnom, on to radi brutalno i silom, kao životinja. Patila sam od prvog dana. Dobijala sam batine kada bih obukla belu haljinu, jer je smatrao da ne smem da nosim belo koje je simbol čistoće i nevinosti. Svaki intiman odnos mi je bio izuzetno bolan, ali to mom mužu nije značilo ništa. Odlazila sam kod svoje porodice, plakala sam, ali on nije obraćao pažnju - ispričala je Zahra.
Na pitanje voditelja kako su reagovali njeni roditelji kad im se požalila na ponašanje muža, ona je priznala da nije imala podršku ni pomoć bilo koga, pa ni od svojih roditelja.
- Otac me je tešio i govorio da izdržim još malo, da će muž promeniti svoje ponašanje prema meni... Ali, ništa se nije promenilo, bilo je samo sve gore i gore, postalo je još brutalnije. Majka nije želela da priča sa mnom o tome. Govorila mi je da sam mlada, da treba da se povinujem pravilima prve bračne noći. Osećala sam se kao kesica čipsa. Pojedi i baci! - rekla je ova mlada žena sa suzama u očima.
Inače, mut’a brak je privremeni brak koji je priznat u pojedinim šiitskim muslimanskim zajednicama. Može da traje od nekoliko sati do nekoliko godina, u zavisnosti od dogovora koji najčešće sklapa otac devojčice sa njenim mužem pre stupanja u brak. Teološki, mut’a brakovi su zamišljeni kao način regulisanja intimnih odnosa unutar verskih pravila.
Takvi brakovi formaliziraju vezu i daju privremeni ugovor o pravima i obavezama, ali kritičari, uključujući mnoge pripadnike islamske vere, smatraju da se mut’a brakovi često koriste kao opravdavanje za iskorištavanje žena i devojčica koje u takvim brakovima često trpe se*sualno nasilje.
Komentari (0)