Svaka ljubavna veza osim lepih trenutaka sa partnerom donosi i brojne izazove i nepredvidive situacije u kojima mnogi od nas ne znaju kako da se postave. U ovakvim situacijama dolazi do nedostatka komunikacije . Da bi se utvrdio jasan razlog ovakvih situacija stručnjaci napominju da treba pažljivo posmatrati partnera kako bi se isključili znakovi takozvanog povlačenja iz veze.
Prema nedavnoj studiji koja je objavljena u magazinu "Parovi i terapije u vezi" navodi se da povlačenje u vezi ljudi koriste kao odbrambeni mehanizam da ne bi bili povređeni.
Zbog različitih iskustava koje nose iz prethodnih veza neki od partnera u vezi skloni su da pribegavaju ovakvoj metodi, a ovo su taktike koje koriste.
Povlačenje partnera i udaljavanje
Izbegavanje partnera ili distanciranje se primenjuju kako bi se izbegli razgovori u kojima treba neko da bude transparentan i prisutan, navodi portal Psihologija danas. Neki se iz veza povlače misleći da će i druga strana učiniti isto. Istraživanja, sa druge strane, sugerišu da najbolji odnosi proističu iz veza koje su pune poverenja i posvećenosti te da obe strane veruju da će odnos trajati zauvek.
Distanciranje je još jedan oblik gde se osoba povlači ali drži na dohvat partnera i emotivno i fizički. Ovo uključuje nedostupnost, nestajanje, stagiranje i slično. Neki su skloni varanju partnera kako bi izbegli ranjivost u vezama.
Emocionalna odvojenost
Ova taktika se odnosi na to da osoba ostane emocionalno nedostupna u svojoj vezi ne izražavajući na taj način ono šta oseća ili da prikriva emocije kako bi izbegli da zasnuju snažan odnos sa partnerom. Pojedinci imaju tendenciju da kompenzuju ovo, odnosno da emocionalno "odseku" svoje partnere tako što će sanjariti, povlačiti se u sebe ili igrati igrice "toplo-hladno" sa partnerom tako da im svoju ljubav pružaju samo povremeno dok su ostatak vremena rezervisani.
Odustajanje od bilo kakvog napora
Kako bi se izbegli sukobi u vezi pojedinci se odlučuju na manji trud i ulaganje u vezu. Suština je da partner shvati da ne očekuje ništa od vas. Partneri koji se povlače uglavnom ne pokazuju zabrinutost u vezi sa time kako se druga strana oseća i izbegavaju bilo kakav sukob. Oni koji prestaju da se trude, održavaju vezu uz minimalan trud kako ne bi pokvarili sliku o sebi. U drugom slučaju osoba može biti lenja u vezi i trudiće se samo ako je na to prinuđena. Način na koji parovi rešavaju sukobe i probleme je jasan pokazatelj zdravlja veze, kažu stručnjaci.
Kako rešiti povlačenje u vezi
1. Razgovarajte sa partnerom o problemu ali najbolje sa posrednikom. Povlačenje u vezi je najčešće posledica traumatičnog iskustva iz prošlosti zato je najbolje uključiti i stručno lice. Pomoć od dobro upućenog profesionalca može povećati šansu da se problem uspešno reši.
2. Treba znati kada otići. Ako se problem pogoršava do tačke kada je teško pronaći zajednički jezik sa partnerom, najbolje je da sami odlučite želite li da nastavite vezu ili ne. Ipak, sami upravljate svojim emocijama a vaša patnja, navode stručnjaci, neće popraviti situaciju.
Komentari (0)