Irena Sendler je 20. oktobra 1943. bacila paket kroz prozor prijateljici koja je živela ispod nje, a koja ga je brzo sakrila pod ruku. Stepenicama je išlo devet nacističkih vojnika, spremnih da uhapse Irenu zbog njenog rada sa poljskim podzemljem. Ubrzo je poslata u ozloglašeni zatvor Paviak - tamo je bila mučena kako bi otkrila imena svojih saučesnika, kao i sadržaj paketa koji je bacila komšinici. A u njemu je, verovali ili ne, bio spisak pravih identiteta na hiljade jevrejske dece koju su Irena i njen tim prokrijumčarili iz Varšavskog geta 1942. i 1943. godine, skrivajući ih među nejevrejskim porodicama kako bi ih zaštitili od nacista.
Irena Sendler je rođena 1910. godine u Varšavi, po struci je bila lekar, a kasnije je postala socijalna radnica. Radila je kao službenica Varšavskog odeljenja za socijalno staranje kada su nacisti strpali na stotine hiljada Jevreja u geto od 16 blokova u srcu današnje prestonice Poljske. Ona se pridružila organizaciji Zegota, Savetu za pomoć Jevrejima, koju je predvodio poljski podzemni pokret otpora.
Sa dve prijateljice i radnicima iz centra pomagala je deci iz tako što su im falsifikovana dokumenta i stvarani novi identiteti. Kada je sprovođena kontrola u getu ona je decu iznosila u torbama, u kutijama sa alatom, a neka su se pravila mrtva pa ih je polagala u mrtvačke sanduke. Međutim, najinteresantnije od svega je što je Irena pažljivo beležila prava imena i članove porodica dece koje je spasavala i za sve to koristila šifre. Spiskove je stavljala u tegle i zakopavala ih ispod komšijine jabuke, nadajući se da će ih jednog dana iskopati i spojiti porodice.
Spiskovi su bili u paketu koji je Irena toga dana bacila kroz prozor, a ponovo ga je zakopala njena pomoćnica kada su nacisti dolazili po Irenu. U tom paketu su bila imena 2.500 dece.
Irena nije uspela da izbegne zatvor u kojem su je mučili na najstrašnije načine. Slomili su joj stopala i osuđena je na smrt. Ipak, uspela je da pobegne! Njeni pomagači su podmitili nacističkog čuvara i ona je bila u bekstvu do kraja rata. Kada je sklopljen mir, ponovo je iskopala tegle i ušla u trag deci koju je spasla. Nažalost, ispostavilo se da roditelji mnogih ubijeni u Holokaustu.
Uprkos onome što je učinila, ova grabra žena sebe nikada nije smatrala heroinom.
- Mogla sam učiniti više. Ovo žaljenje pratiće me do smrti... Svako dete spaseno uz moju pomoć je opravdanje mog postojanja na ovoj Zemlji, a ne slava - rekla je ona kasnije.
Godine 1965. Irena Sendler je dobila titulu Pravednika među narodima od strane memorijalnog centra Jad Vašema u Jerusalimu. Ali njeno dostignuće je jedva bilo priznato sve dok 1999. grupa od četiri studenta iz Kanzasa nije napisala predstavu o njoj. Nazvali su je Život u tegli i predstavili je na takmičenju za Dan nacionalne istorije. Studenti su osvojili prvu nagradu, a godinama kasnije predstava se i dalje izvodi, prenoseći priču o Ireni Sendler publici širom zemlje, piše "Jewish Womans Archive".
Irena je preminula u Americi u 98. godini.
Komentari (0)