Kada se radi o hranu i piću, Italijani su uvek veoma strastveni, i za njih je, na primer, malte ne smrtni greh piti kapućino u pogrešno doba dana. Zato nemojte da se začudite ako vas konobar u Italiji popreko pogleda ukoliko ne ispoštujete nekoliko "svetih" pravila.
Ako posle večere naručite kapućino, u nameri da ga popijete uz dezert, pravite veliku grešku, bar tako Italijani tvrde.Naime, po lokalnim običajima, kapućino se smatra jutarnjim napitkom i obično se konzumira uz slatko pecivo ili kroasan, najkasnije do 11 časova ujutru.
Takođe, kako se približava podne, preporučuje se prelazak na jače, bogatije kafe, kao što su makijato ili espreso. One su namenjene čistom uživanju, budući da se služe bez dodavanja mleka i šećera.
Takođe, većina Italijana izbegava kapućino posle ručka, jer pola šolje mleka i kafe posle obilnog obroka nikako ne prijaju želucu.
Ključ je u tome što se mleko i inače teško vari, i prihvatljivo je posle doručka, ali posle ručka nikako i to se smatra velikom greškom.
Osim toga, ako ste se pitali zbog čega Italijani jedu sladak doručak umesto zapadnjačke kombinacije slanine i jaja, odgovor se krije u istoriji.
- Italija je bila poljoprivredna i veoma siromašna zemlja. Meso je bilo redak luksuz i čuvalo se za glavni obrok uveče. Ljudi su obično za doručak jeli ostatke hrane od prethodnih dana, a to je obično bio bajati hleb potopljen u mleku - objašnjava Fransin Segan, istoričar italijanske hrane, piše Mirror.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)