Jedna porodica iz Francuske napravila je zajednički Instagram profil gde deli porodične trenutke. Par se venčao pre dve godine i dobio je devojčicu kojoj su dali ime Livija Rous. Ona ove godine u oktobru puni dve godine.
Osim što je preslatka devojčica, ona je i specifična i to po boji svojih očiju. Jedno oko joj je tamnobraon, a drugo svetloplavo. Mama devojčice podelila je fotografiju i poručila joj javno koliko je voli.
- Dušo moja, volim te na poseban način koji je tako moćan, sladak, iskren, da se čak trudim i da shvatim kako je moguće toliko voleti - stoji u opisu slike na francuskom jeziku.
Devojčica je pozirala u beloj haljini, a oči neobičnih boja bile su odmah primetne. Ovo će biti glavni adut devojčice kada poraste, i njena specifičnost učiniće da je ljudi uvek zapamte.
Često ispod fotografija devojčice bude pregršt lepih komentara:
- Koliko neobična i lepa devojčica.
- Preslatka je.
- Volela bih da sam ja ovakva.
- Zaista je divna - pisali su ispod fotografija.
Šta je heterohromija
U većini slučajeva, različita boja očiju ne izaziva nikakve probleme. Često je to samo neobičnost uzrokovana genima koji su preneti od roditelja ili nečim što se dogodilo kada su se oči formirale. U retkim slučajevima, to može biti simptom zdravstvenog stanja.
Heterohromija je česta kod nekih životinja, ali retka kod ljudi.
Kako se određuje boja očiju
U prošlosti, neki su verovali da možete predvideti boju očiju dece gledajući boje očiju njihovih roditelja i baka i deka. Na osnovu verovanja da su smeđe oči dominantna osobina, a plave oči recesivne, mislili su da možete dobiti dobru predstavu o tome koje bi boje bile oči deteta.
Ali danas znamo da boju očiju nije tako lako pogoditi. Iako genetika igra ulogu, boja očiju nije delo jednog gena. Umesto toga, nekoliko gena igra ulogu u određivanju boje očiju. To je rezultat količine i distribucije melanina (prirodnog pigmenta) u šarenicama. Smeđe oči imaju više melanina nego plave, a između njih postoje različite nijanse. Tamnije oči imaju tendenciju da budu dominantnije, ali to ne znači da tamnije boje uvek pobeđuju jer različiti geni utiču na to.
Dakle, iako je veća verovatnoća da će dva roditelja smeđih očiju imati dete sa smeđim očima, rezultat nije garancija. Ni deca jednog smeđookog i jednog plavookog roditelja sigurno neće imati smeđe oči, piše "Webmd".
Komentari (0)