Svaki put kada upalite kola, znate da morate da budete obazrivi, zbog sebe, ali i drugih učesnika u saobraćaju. Međutim, istraživanja pokazuju da tokom dana postoje periodi tokom kojih se dešava najviše saobraćajnih nesreća, i ta da je dodatni oprez neophodan.
Sasvim očekivano, najviše nesreća se događa u periodima jutarnjeg i popodnevnog špica. Nakritičniji sat tokom celog dana je između 17 i 18 časova. Drugi najkritičniji period je od 7 do 8 sati ujutru.
Američka statistika pokazuje da se procenat saobraćajnih nesreća u jutarnjem i popodnevnom špicu povećao za 28 odsto.
Objašnjenje je logično - u ovim periodima su vozači agresivniji, lakše gube koncentraciju i skloniji su neopreznoj vožnji. U popodnevnom špicu tu dodajte umor i nervozu, i jasno je zašto je period od 17 do 18 h prava crna tačka.
Posebna kategorija je noćna vožnja, i ona može da bude opasna za sve uzraste, ali naročito za tinejdžere i ostale neiskusne vozače.
Podaci iz 2022. godine pokazuju da se većina udesa sa fatalnim ishodom u kojima su učestvovali tinejdžeri, dogodila u periodu između 21 časa i ponoći.
Posebno je kritična vožnja između ponoći i 6 časova ujutru. Tada je umor najizraženiji, jer dolazi do poremećaja cirkadijalnog ritma, odnosno našeg unutrašnjeg mehanizma koji reguliše spavanje.
Zato i ne čudi podatak da se više od 50 odsto nesreća događa u periodu između 21 sata i 6 časova ujutru, prenosi Huffpost.com.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)