Kožne jakne su komad garderobe koji nikad ne izlazi iz mode. Lako se kombinuju uz svaki stil od haljina do farmerica. Počele da se nose početkom 20. veka kao deo vojne opreme. Naime, prve kožne jakne nosili su piloti i vojnici u Prvom svetskom ratu. To su bile "bomber" jakne, napravljene od kože, postavljene krznom i bile su tople i izdržljive.
Prvu pravu "bajkersku" kožnu jaknu dizajnirao je Irving Schott 1928. godine u SAD i nazvao je "Perfecto". Bila je namenjena motociklistima, jer ih je koža štitila od vetra i povreda prilikom padova. Kožne jakne postale su simbol pobune, zahvaljujući filmovima nakon Drugog svetskog rata. Njihovoj popularnosti najviše su doprineli Marlon Brando i Džejms Din. U vreme rokenrol revolucije šezdesetih godina prošlog veka postale su neizostavan deo imidža rokera čime su "zacementirale" svoje mesto u modi.
Kožne jakne su vrlo zahvalne za održavanje i uz malo pažnje mogu da potraju godinama, pa i decenijama Srećna Republika vam poklanja top 5 saveta za bezbedno čišćenje i održavanje kožnih jakni.
1. Suvo čišćenje
Ako jakna nema fleke, dovoljno je da je prebrišeš mekanom krpom ili suvom mikrofiber krpom kako bi se uklonila prašina i prljavština. Krpu možeš malo i da navlažiš vodom, ali nikako da bude mokra.
2. Uklanjanje mrlja
- Blato i prašina – Sačekaj da se osuši, pa nežno ukloni suvom četkom ili krpom.
- Masne fleke – Pospipaj malo kukuruznog skroba (ili baby pudera) i ostavi par sati da upije mast, pa prebriši suvom krpom.
- Ostale mrlje – Napravi blagu mešavinu vode i blagog sapuna (npr. sapun za bebe), nanesi na krpu i nežno prebriši samo zaprljano mesto.

shutterstock.com
3. Šta ne smeš koristiti?
- Alkohol i jaka hemijska sredstva – mogu isušiti i oštetiti kožu.
- Previše vode – koža upija vodu i može se iskriviti ili ukočiti.
- Pranje u veš mašini i sušenje u sušilici – uništavaju prirodnu strukturu kože.
4. Hidratacija i zaštita
Koža može postati suva i ispucala, pa je dobro povremeno naneti malo balzama za kožu ili specijalnog ulja (npr. lanolin ili bademovo ulje). To je održava mekom i sprečava pucanje.
5. Pravilno čuvanje
- Jaknu drži na širokoj ofingeru da se ne gužva.
- Čuvaj je na suvom i prozračnom mestu, dalje od direktnog sunca i vlage.
- Ako je ne nosiš duže vreme, možeš je staviti u pamučnu navlaku (ne plastičnu, jer koža treba da "diše").
Ako ti treba ozbiljno čišćenje ili je jakna mnogo prljava, najbolje je odnesti je kod profesionalnog hemijskog čistača koji zna kako da tretira pravu kožu.
Komentari (0)