Psihologija

"UBIJA" VAS GLAVA I GUBITE APETIT? PROVERITE DA LI IMATE "SINDROM DOBRE DEVOJKE": Nije šala, ovaj poremećaj zaista postoji, ovo su simptomi!

Javlja se kada su potrebe drugih važnije od vaših i kada ne umete da kažete "ne".

12.04.2025 07:30

"UBIJA" VAS GLAVA I GUBITE APETIT? PROVERITE DA LI IMATE "SINDROM DOBRE DEVOJKE": Nije šala, ovaj poremećaj zaista postoji, ovo su simptomi!
Shutterstock/shellygraphy

Ne, ovo nije početak holivudske romantične komedije, i da, zaista postoji "sindrom dobre devojke", koji psihoterapeut Dajen Lange opisuje kao stavljanje potreba drugih iznad svojih, problem sa zgovaranjem reči "ne", kao i strah od mogućeg nezadovoljstva okoline.

Iako zvuči čudno, ovaj sindrom može da ima i posledice po zdravlje, uključujući tu i bolove u stomaku, glavobolju, problem sa snom i promene u apetitu.

Kako se razvija "sindrom dobre devojke"?

Lange objašnjava da se sindrom dobre devojke često javlja kao rezultat vaspitanja u kojem je naglašena uloga žene kao negovateljice. Mnoge žene su uslovljene da budu tihe, da brinu o drugima i da se trude da svi budu srećni.

Iako i muškarci mogu biti skloni tome, većina slučajeva koje ona vidi su kod žena, što ukazuje na to da je ovo ponašanje duboko ukorenjeno u društvenim normama i očekivanjima.

Psihološki i fizički simptomi

Osobe sa ovim sindromom često nemaju granice, boje se sukoba i izražavanja svojih želja i potreba. Lange ističe da su simptomi slični onima koje izaziva stres.

shutterstock.com

Morate da promenite svoj način razmišljanja i budete raspoloženiji 

Mnoge žene se suočavaju sa raznim fizičkim tegobama koje su rezultat emocionalnog opterećenja, što dodatno otežava njihovu svakodnevicu.

Put ka ozdravljenju

Dobra vest je da postoji rešenje za sindrom dobre devojke. Prvi korak je prepoznavanje problema i razvijanje samosvesti o svojim ponašanjima. Lange savetuje postavljanje granica, što uključuje i sposobnost da se kaže "ne".

Takođe preporučuje pravljenje malih koraka samopomoći, kao što su ranije odlazak na spavanje, konzumiranje zdrave hrane i šetnja. 

Lično iskustvo i saveti za samopomoć

Lange navodi i svoj omiljeni način samopomoći – vođenje dnevnika. Preporučuje jutarnje "ispisivanje misli", gde se bez ikakve autocenzure beleže sve misli i osećanja.

Iako je proces promene izazovan i može izazvati strah, ona naglašava da je važno biti spreman na moguće promene u odnosima sa drugima. Ove promene su često znak napretka, prenosi Njujork Post (New York Post).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)