Verovatno ste od mnogih ljudi čuli da su na dijeti i da zato često konzumiraju ovsenu kašu ili da se ta namirnica jednostavno unosi u organizam jer je izuzetno zdrava. To je tačno! Ovas ne samo što je zdrava i hranljiva namirnica, već ima i mnoga lekovita svojstva. Obiluje vlaknima, proteinima i mineralima i odličan je izvor kalijuma, magnezijuma i fosfora.
Ljubav prema ovoj žitarici kod mnogih je nesumnjiva, međutim trebalo bi znati da konzumiranje prerađenog ovsa kupljenog u marketu, prtepunog zaslađivača, ne daje isti efekat kao kada je pripremljen u kući. Njegova hranljiva svojstva gube se prilikom pakovanja. Zbog toga bi i vi možda trebalo da uvrstite ovu žitaricu u obroke.
Borac protiv LDL holesterola
Istraživanjima se pokazalo da je beta-glukan sastojak odgovoran za snižavanje holesterola, a on je aktivan sastojak ovsene kaše. Reč je o rastvorljivim vlaknima koja se za visok nivo holesterola preporučuju dnevno u količini od najmanje tri grama.
Poboljšava insulinsku rezistenciju
Ukoliko patite od insulinske rezistencije razmislite o tome da vam ovsena kaša bude jedan od obroka. U pitanju je zdravstveni problem koji je često prisutan, naročito kod žena, i javlja se kada ćelije nisu u stanju da odreaguju na insulin na pravi način, što značajno otežava regulaciju glukoze u krvi. Konzumiranje ugljenih-hidrata, ali onih koji su bogati vlaknima, odličan je način za regulaciju šećera u krvi, a jedna porcija ovsa obezbeđuje oko 4 grama vlakana. Od toga su čak dva beta-glukana. Pomoću njega se usporava lučenje insulina i reguliše rezistencija.
Uspostavlja zdrav mikrobiom creva
U organizmu živi oko 500 miliona mikroorganizama koje čine mikrobiom creva. Dobre i loše bakterije koje se nalaze u probavnom sistemu čoveka moraju biti u balansu kako ne bi došlo do narušavanja crevnog trakta. Način na koji se hranimo umnogome određuje kojim ćemo bakterijama pomoći da se razmnožavaju. Ovsena kaša može imati odličnu ulogu u tome zato što, kada se skuva pa ohladi, ona obiluje jednom vrstom skroba. U pitanju je skrob koji je direktno odgovoran za zdrav mikrobiom creva, pa je zato i bolje jesti ohlađenu ovsenu kašu i to u večernjim satima.
Umiruje simptome "nervoznih creva"
Postoji razlog zbog čega nekad žudimo za ugljenim hidratima. Oni su bogati rastvorljivim i nerastvorljivim vlaknima koja pomažu u regulisanju stolice i pražnjenu creva. Ako imate problem sa nervznim crevima, konzumiranje ove namirnicve biće vam od velike koristi.
Možda vas zanima…
Dobra za pravilno funkcionisanje mozga
Ovas u sebi sadrži magnezijum, fosfor i cink koji su izuzetno bitni za zdravlje mozga i sprečavaju pojavu depresije. Bogat je i vitaminom E koji deluje kao antioksidans i koji direktno štiti mozak od oksidativnog stresa. Zbog toga je važno ovu hranu, koja predstavlja izvor energije za mozak, uvrstiti u dnevni meni za barem jedan od obroka.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)