Možda svakodnevno koristite parfem, redovno perete zube i ne preskačete tuširanje, ali ipak vam se dešava da neko napravi grimasu kad prođe pored vas, ili čak vi sami osetite da nešto nije u redu. Problem nije u higijeni koju praktikujete, već u onoj koju možda preskačete.
Postoje sitnice koje mnogi ignorišu, a koje imaju ogroman uticaj na to kako mirišemo, izgledamo i kako se osećamo u sopstvenoj koži. Zapravo, neke od tih navika su toliko uobičajene da ih više ni ne primećujemo. Oblačenje polu suvih stvari, korišćenje starog peškira ili spavanje na nepromenjenoj posteljini. Iako zvuče bezazleno, ove greške mogu biti direktan uzrok neprijatnog mirisa, problema sa kožom i lošeg utiska koji ostavljamo. Vreme je da ih osvestimo i popuno eliminišemo.
Nošenje polu suve odeće
Možda vam se čini bezazleno da ostanete u znojavoj odeći posle treninga ili da obučete još uvek vlažnu majicu sa sušilice ili veš mašine, ali upravo vlaga stvara savršeno tlo za razvoj bakterija. One se brzo razmnožavaju i izazivaju neprijatan miris, čak i ako ste se prethodno istuširali.
LightField Studios/Shutterstock
Uvek presvucite znojavu odeću odmah posle fizičke aktivnosti, a garderobu potpuno osušite pre nošenja.
Nekorišćenje konca za zube
Možda perete zube redovno, ali ako preskačete konac za zube ostaci hrane ostaju između zuba i vremenom se razgrađuju, što može izazvati veoma neprijatan zadah. Bakterije se skupljaju upravo tamo gde četkica ne može da dopre.
Prostock-studio/Shutterstock
Koristite konac za zube bar jednom dnevno, idealno uveče, pre spavanja.
Spavanje na prljavim čaršavima
Tokom spavanja telo izbacuje znoj, perut i mrtve ćelije kože. Ako ne menjate posteljinu redovno, bakterije i gljivice se skupljaju na tkanini i mogu se preneti na kožu što može uzrokovati neprijatne mirise, ali i iritacije.
Prostock-studio/Shutterstock
Menjajte posteljinu bar jednom nedeljno, a jastučnice čak i češće ako imate masnu kožu ili kosu.
Preskakanje tuširanja posle treninga
Znoj sam po sebi nije neprijatan, ali u kontaktu s bakterijama na koži, brzo prelazi u miris koji niko ne želi da oseti. Ako se ne istuširate odmah posle fizičke aktivnosti, ostavljate znoj i bakterije da se zadrže na telu.
Dragana Gordic/Shutterstock
Čak i ako nemate vremena za potpuno tuširanje, bar prebrišite telo vlažnim maramicama i presvucite se u čistu odeću.
Korišćenje parfema umesto kupanja
Parfem ne može zameniti sapun. Nanošenje parfema na nečistu kožu može još više pogoršati situaciju, jer se mirisi mešaju sa znojem i bakterijama, stvarajući još neprijatniji efekat.
Dmytro Zinkevych/Shutterstock
Parfem koristite kao dopunu čistoći, nikako kao zamenu za osnovnu higijenu.
Ponovna upotreba starih peškira
Peškir koji se koristi više puta bez pranja postaje leglo bakterija i buđi, naročito ako nije upotpunosti osušen nakon svakog korišćenja jer može na kožu preneti neprijatne mirise.
Menjajte peškire na svaka tri do četiri korišćenja, i uverite se da se svaki put potpuno osuše.
Dobra higijena ne podrazumeva samo osnovne navike poput tuširanja ili pranja zuba. Obratite pažnju i na sitne rutine koje često zaboravljamo, a koje značajno utiču na to kako mirišemo i kako se osećamo. U zdravoj, čistoj koži osećaj samopouzdanja dolazi prirodno.
Komentari (0)