Kada je Alija Bruner 2020. godine snimala svog supruga Erika kako izvodi jednostavnu vežbu, oboje su se smejali njegovim nespretnim pokretima. Tada nisu znali da gledaju prve znake smrtonosne bolesti amiotrofične lateralne skleroze (ALS), progresivnog poremećaja motoričkih neurona, koji oduzima sposobnost govora, kretanja, pa čak i disanja.
Ovo je retka neurološka bolest koja nastaje zbog oštećenja i gubitka nervnih ćelija tzv. motornih neurona u mozgu i kičmenoj moždini, što dovodi do poremećaja odašiljanja impulsa preko perifernih živaca u mišiće.
ALS je bolest koja razara nervne ćelije odgovorne za pokretanje mišića. Među ranim simptomima su slabost u udovima, grčevi, trzaji mišića, nejasan govor i gubitak koordinacije. Iako lek ne postoji, rana dijagnoza može pomoći u usporavanju progresije bolesti.
Video, koji je Alija nedavno podelila na Instagramu, postao je viralan sa više od 2,4 miliona pregleda. Na snimku Erik, tada 32-godišnjak, pokušava da izvede osnovnu fizičku vežbu, ali njegovi pokreti su nekoordinisani.
- Smejala sam se jer sam mislila da je jednostavno nespretan. Nisam znala da nas dele samo dva meseca od terminalne dijagnoze - napisala je ona.
Erik Bruner bio je tada zdrav, atletski građen muškarac koji je svakodnevno trčao i vežbao. Međutim, nakon niza neobjašnjivih fizičkih problema - grčeva, slabosti u mišićima, kao i naglašenih refleksa, potražio je lekarsku pomoć. Dijagnoza je usledila brzo: ALS, najčešći oblik bolesti motoričkih neurona.
- On tada još nije znao da je ta slabost u rukama prvi znak bolesti za koju nema leka - rekla je Alija u još jednom videu koji je pogledan više od 150.000 puta.
Danas, pet godina kasnije, Erik se kreće pomoću električnih invalidskih kolica, ali ne odustaje. Stvara digitalnu umetnost koristeći tehnologiju praćenja očiju i 3D štampe, pa redovno deli svoja razmišljanja sa javnošću.
- Volela bih da mogu da se vratim i da ne uzimam ništa zdravo za gotovo - iskreno priznaje Alija.
Alija sada koristi društvene mreže kako bi podigla svest o ovoj bolesti i edukovala ljude o ranim simptomima. Njen cilj, kao i Erikov, jeste da pomognu drugima da ranije prepoznaju bolest i pokrenu podršku za dalja istraživanja.
- Neki dani su teži od drugih. Prehlada vas može iscrpeti. Najmanje fizičke radnje postaju izazov. Ali gledajući prijatelje koji se bore kao i ja, dobijem snagu da nastavim - izjavio je Erik.
Prosečno trajanje života nakon dijagnoze ALS je između dve i pet godina, ali izuzeci poput fizičara Stivena Hokinga, koji je živeo s bolešću više od 50 godina, pokazuju koliko ta borba može da bude duga i inspirativna.
Erik i Alija danas svoju priču dele sa celim svetom, šaljući jasnu poruku.
- Nije svaka bolest odmah vidljiva. Ali ako je prepoznamo na vreme, možemo da napravimo razliku - ističu njih dvoje.
Komentari (0)