Poznati britanski psihihatar, profesor Ahmed Hankir, nedavno je na TikToku objavio video u kojem je opisao pet znakova koji mogu da ukažu na postojanje autizma kod žena. Ovo je veoma važno jer se karakteristike autizma kod devojaka i žena često razlikuju od onih kod drugih osoba sa ovim teškim stanjem.
Prema istraživanju Univerziteta u Duramu, kod skoro 80 odsto žena sa ovim poremećajem često se pogrešno postavi dijagnoza i pomeša se sa drugim stanjima, kao što su anksioznost ili depresija.
Jedna od zanimljivih činjenica jeste da se žene često trude da "maskiraju" određene osobine kako bi se uklopile u društvo. Ova pojava "maskiranja" može da dodatno oteža dijagnostikovanje, jer žene često uspevaju da prikriju simptome.
Profesor Hankir naglašava da je važno potražiti pomoć lekara ako primetite neki od navedenih znakova.
Ponavljanje istih radnji
Jedan od uobičajenih znakova kod žena s autizmom jeste takozvani "stimming" ili samostimulativno ponašanje, koje se manifestuje kroz ponavljajuće ili ritualne pokrete (ljuljanje, mahanje ili uvijanje kose). Ove aktivnosti mogu pružiti osećaj smirenosti i utehe, posebno u stresnim situacijama.
Iako se "stimming" može povezati sa težim ponašanjima, kao što je udaranje glavom, često se manifestuje kroz manje izražene pokrete. Poznato je da svi ljudi na neki način ponavljaju radnje, ali pojedinci s autizmom često pronalaze utehu u ovim ponašanjima.
Emocionalna disregulacija i slom
Žene sa autizmom mogu se suočiti s teškoćama u regulisanju emocija, što može dovesti do intenzivnih emocionalnih reakcija, poznatih kao "raspad ili slom". Ove epizode mogu da uključuju plač, vikanje ili fizičko nasilje, a često se javljaju nakon preopterećenja emocionalnim ili senzornim stimulacijama.
Ova emocionalna disregulacija je jedan od glavnih razloga zbog kojih žene često dobijaju pogrešnu dijagnozu. Njihovo ponašanje se meša s poremećajima kao što su bipolarnost ili opsesivno-kompulsivni poremećaj.
Senzorna osetljivost
Senzorna osetljivost je još jedan čest znak kod žena s autizmom. One mogu biti izrazito osetljive na mirise, zvukove, teksture i svetlost, što može izazvati nelagodnost u određenim okruženjima. Ova pojačana svest o stimulansima može dovesti do preopterećenja, koje profesor Hankir opisuje kao "nepodnošljivo".
Shutterstock/Gladskikh Tatiana
S obzirom na to da se ovi simptomi često ne prepoznaju, žene mogu da dožive značajne poteškoće u svakodnevnom životu.
Intenzivni interesi
Na kraju, mnoge žene s autizmom razvijaju "intenzivne interese" koji se mogu razlikovati od uobičajenih strasti. Ovi interesi mogu postati gotovo neophodni i manifestovati se kroz duboko istraživanje tema poput životinja, književnosti ili poznatih ličnosti. U poređenju sa muškarcima s ovim poremećajem, koji često imaju specifične interese, interesi žena su često društveno prihvaćeniji, prenosi Dejli Mejl (Daily Mail).
Komentari (0)