Kažu da je smeh najbolji lek, ali može da bude i prokletstvo, naročito kada postane okidač za trigeminalnu neuralgiju - poremećaj nerava koji izaziva izuzetno jak bol, često opisivan kao električni udar na jednoj strani lica.
Ova bolest utiče na trigeminalni nerv, koji "pokriva" većinu lica i površinu oka. Prema podacima klinike "Majo" (Mayo), bol mogu da izazovu svakodnevne aktivnosti poput pranja zuba, brijanja, stavljanja šminke, žvakanja hrane, razgovora, pa čak i smeškanja ili zevanja.
Čak i blagi povetarac može da izazove bolne epizode.
Jedan od pacijenata sa ovim poremećajem, Ben Vajskopf kaže da je bol najgori koji je ikada doživeo. Kako navodi to je kao da je "neko uzeo usijani nož i povezao ga sa strujom".
Zašto se naziva "bolest samoubistava"?
Zbog neprekidnog bola, trigeminalna neuralgija može značajno da utiče na kvalitet života pacijenata, uzrokujući ozbiljnu anksioznost, depresiju, pa čak i uicidalne misli.
Shutterstock
Advokat Kristin Flečer, otkriva da je prestala da izlazi i viđa se sa prijateljima jer nikada nije znala kada će bol udariti. Njene misli o samoubistvu, koje je podelila sa prijateljima, odražavaju tragiku koju mnogi pate.
Istraživanja su pokazala da više od trećine pacijenata razmatra suicidalne misli, dok je 14 odsto ozbiljno razmišljalo o samopovređivanju.
Šta uzrokuje trigeminalnu neuralgiju
Jedan od uzroka bola može biti krvni sud koji pritisne trigeminalni nerv na osnovi mozga, što ometa njegovu funkciju i izaziva iznenadne udare bolova. Međutim, uzroci mogu da budu i ozbiljniji, poput udara, trauma lica ili čak rutinskih stomatoloških procedura.
Tumori ili aneurizme blizu trigeminalnog nerva takođe mogu oštetiti nerv i povećati rizik od razvoja ovog poremećaja.
Ko je najviše ugrožen
Trigeminana neuralgija može pogoditi svakoga, ali rizik raste s godinama, a najčešće se javlja kod osoba starijih od 50 godina. Žene su takođe više pogođene od muškaraca. Osobe sa multiplom sklerozom, kao i oni sa visokim krvnim pritiskom, pušači ili sa porodičnom istorijom ovog stanja, takođe imaju povećan rizik.
Na žalost, trenutno ne postoji lek za ovu bolest, prenosi "Njujork Post" (New York Post).
Komentari (0)