Odrasli

POČEO JE DA SE GUŠI I VIŠE NIJE MOGAO DA GOVORI, A ONDA JE PRIZNAO KOLIKO JE POPIO VODE! Doktori su se u neverici hvatali za glavu kad su ovo čuli!

Muškarac star 72 godine nije ni sanjao da stanje može da mu se pogorša, iako je preterao u konzumiranju tečnosti.

09.04.2025 21:20

POČEO JE DA SE GUŠI I VIŠE NIJE MOGAO DA GOVORI, A ONDA JE PRIZNAO KOLIKO JE POPIO VODE! Doktori su se u neverici hvatali za glavu kad su ovo čuli!
Shutterstock/Prostock-studio

U neobičnom slučaju koji se dogodio u Kini, muškarac (72) čije ime nije otkriveno, umalo nije umro od jakog napada astme koji je bio izazvan njegovom prekomernom konzumacijom vode. Naime, on je svakog dana pio najmanje 3,5 litara vode.

Inače, incident se dogodio kada je pacijent primljen u bolnicu zbog otežanog disanja, stezanja u grudima i "zviždanja" iz pluća, što su simptomi koji su ukazivali na ozbiljno pogoršanje njegovog stanja.

Pre ovog događaja pacijent je dve godine samostalno upravljao svojom astmom, koristeći standardne inhalatore i oralne lekove.

Međutim, lekari su otkrili da je muškarac dnevno pio "velike količine vode", čak oko 3,5 litara.

Astma je hronična bolest koja uzrokuje upalu i sužavanje disajnih puteva, što otežava disanje. Uobičajeni okidači za ovu bolest uključuju alergene, kao što su polen, prašina i dlake kućnih ljubimaca, ali i iritante poput dima, zagađenja i jakih mirisa.

shutterstock.com

Šokirao je lekare svojom pričom nakon što je počeo da se guši  

Zanimljivo je da je prekomeran unos vode, iako vrlo redak, identifikovan kao okidač za astmu u ovom slučaju. Tokom njegove hospitalizacije, pacijent je već bio na intravenskoj terapiji, primajući dodatne tečnosti kako bi se ublažila suvoća u ustima.

I pored toga što je unosio toliko tečnosti, njegov nivo izbačenog urina je bio suviše nizak, što su lekari opisali kao "ozbiljan disbalans tečnosti".

Lekari su posumnjali da je prekomerno zadržavanje tečnosti doprinelo plućnoj kongestiji, dodatno pogoršavajući simptome astme.

Shutterstock

Voda je zdrava, ali uvek treba pratiti stanje organizma i signale koje nam telo šalje  

Kako bi se rešio problem, uvedeni su diuretici radi smanjenja nakupljanja vode u telu. Unos tečnosti pacijenta je strogo kontrolisan, a dnevno izbacivanje urina pažljivo je praćeno. U narednim danima, napadi astme su postajali ređi i manje teški, a disanje se poboljšalo.

Na kraju, pacijentovo stanje se stabilizovalo i otpušten je iz bolnice sa kontrolisanim simptomima.

Ovaj slučaj ukazuje na to kako prekomerni unos tečnosti može pogoršati astmu, povećavajući zapreminu krvi i uzrokujući plućni edem, stanje koje dovodi do otežanog disanja, prenosi San (The Sun).

BONUS VIDEO:

Komentari (0)