Slučaj jednog tridesetdvogodišnjeg muškarca iz Nemačke mnoge je ostavio bez reči. Naime, njemu je dijagnostikovana retka vrsta raka i uklonjen mu je tumor iz stomaka. Doktor koji je obavljao operaciju slučajno se isekao tokom intervencije i rana mu je blagovremeno dezinfikovana, međutim, pet meseci kasnije, 53-godišnji hirurg je primetio kvržicu na mestu gde se povredio mesecima ranije i otišao je na pregled.
Nakon pregleda je doslovno ostao bez reči! Saznao je da je oboleo od malignog tumora, a testovi su pokazali da je u pitanju genetski identičan kancer kao onaj od kog je bolovao njegov operisani pacijent.
Ovaj neobičan slučaj je objašnjen time da telo stvara imuni odgovor i odbacuje svako strano tkivo, a očekivali su isto u slučaju lekara. Međutim, s obzirom na razvoj i rast tumora, to sugeriše da je telo hirurga imalo neefikasan antitumorski imuni odgovor. Iako je slučaj prvobitno prijavljen 1996, ponovo se pojavilo novo interesovanje za njega.
Lekar koji je izveo operaciju ju je ocenio kao uspešnu, ali pacijent iz Nemačke je preminuo nakon komplikacija.
Pet meseci kasnije na dnu levog srednjeg prsta doktora pojavio se tvrd otok. Nakon pregleda, laboratorije i analize krvi otkriven je tumor koji je kasnije otklonjen. Ispitivanjem mase pod mikroskopom otkriveno je da je u pitanju maligni fibrozni histiocitom.
Lekar koji je lečio obolelog od raka postavio je pitanje da li su tumori povezani. Uzorci oba tumora su dalje analizirani i utvrđeno je da su identični.
Obojica su imali iste tipove ćelija i njihov raspored, što znači da je hirurg možda nesvesno preneo ćelije raka sa pacijenta na posekotinu na svojoj ruci, dozvoljavajući bolesti da "pusti koren" i raste u njegovom telu.
- Normalno, transplantacija alogenog tkiva sa jedne osobe na drugu izaziva imuni odgovor koji dovodi do odbacivanja presađenog tkiva. U slučaju hirurga, u tkivu koje okružuje tumor razvila se intenzivna inflamatorna reakcija, ali se tumorska masa povećala, što ukazuje na neefikasan antitumorski imuni odgovor - objasnili su stručnjaci.
Dve godine nakon što je hirurg uklonio tumor, nije bilo znakova da se rak proširio ili vratio.
Pregled ovih slučajeva iz 2013, objavljen u časopisu Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, navodi da ne postoji procena rizika za prenošenje raka sa donatora na primaoca i da postoje ograničeni podaci o ovoj temi, piše Dejli mejl (Daily Mail).
Komentari (0)