Odrasli

DOKTORI MI NISU VEROVALI, VRATILI SU ME KUĆI I REKLI DA JE SAMO UGANUĆE: Šokirala sam se kad su otkrili šta mi je raslo u nozi, 3 simptoma su me razarala!

Ešli Kristin je znala da sa njom nešto ozbiljno nije u redu i nije želela da odustane od zahteva za dodatnim ispitivanjima ne bi li otkrila zbog čega trpi nesnosne znake bolesti.

04.01.2025 14:40

DOKTORI MI NISU VEROVALI, VRATILI SU ME KUĆI I REKLI DA JE SAMO UGANUĆE: Šokirala sam se kad su otkrili šta mi je raslo u nozi, 3 simptoma su me razarala!
Printscreen Tik Tok modernday_eratosthenes

Ešli Kristin, umetnica, naučna komunikatorka i autorka iz Los Anđelesa, postala je inspiracija mnogima nakon što je podelila svoju borbu s bolovima u nozi, koji su inicijalno bili odbačeni kao "uganuće", a ispostavilo se da su retka vrsta tumora. Njena priča, koja je postala viralna na TikToku i prikupila skoro 2 miliona pregleda, podseća sve pacijente da nikada ne prihvataju dijagnozu ukoliko nisu uvereni da je tačna.

Sve je počelo pre više od mesec dana kada je Ešli počela da oseća jake bolove u kolenu. Lekari su joj odmah sugerisali da je povreda verovatno uzrokovana kidanjem ligamenta, što je uobičajena dijagnoza za takve simptome. Međutim, Ešli je imala osećaj da nešto ozbiljno nije u redu.

- Znam za bol, znam za povrede i mislila sam kao, ne, ovo nije uganuće, nešto zaista nije u redu - rekla je Ešli u TikTok video-snimku.

Uprkos tome što je izgledala mlado i zdravo, Ešli je optužila lekare da su umanjili njenu zabrinutost, verujući da njene tegobe nisu ozbiljne. U početku je bila odbačena i upućena na standardne tretmane za fizičke povrede, ali ona ipak nije odustala. Nastavila je da traži odgovore, insistirajući na dodatnim pretragama.

Nakon nekoliko nedelja frustrirajućih odlazaka kod lekara, Ešli je uspela da nagovori jednog specijalistu da je posalje na detaljno MR skeniranje. Kada su rezultati stigli, šokirali su sve: snimak je otkrio veliku masu u njenoj nozi. Dijagnoza? Tumor džinovskih ćelija, retka i potencijalno ozbiljna bolest koja se razvija u kostima.

Šta je tumor džinovskih ćelija?

Tumori džinovskih ćelija su izuzetno retki, obično se javljaju u dugim kostima, kao što su ruke i noge, a svake godine u Britaniji se dijagnostikuje samo oko 30 slučajeva. Iako su uglavnom benigni (ne šire se na druge delove tela), ovi tumori mogu brzo rasti i uzrokovati ozbiljna oštećenja kosti i drugih tkiva, zbog čega zahtevaju hitnu pažnju. Najčešći simptomi uključuju bol, otok i prelome usled oslabljene strukture kosti.

- Pogledao je skener i rekao: "Moramo ovo da izvučemo što pre". Osećala sam olakšanje, ali i šok zbog toga što nisam mogla da verujem da je nešto toliko ozbiljno prošlo nezapaženo - ispričala je Ešli u svom video-snimku.

Iako tumor uglavnom nije kancerogen, on i dalje zahteva operativnu intervenciju. U nekim slučajevima, kao što je bio njen, neophodna je operacija za uklanjanje tumora, dok se lekovi koriste samo u slučajevima kada je tumor neoperabilan.

Borba za odgovarajuću negu

Dok je čekala na zakazivanje pregleda kod onkologa, Ešli je prošla kroz dodatne frustracije. Nakon što je pokušala da dobije brži termin, rečeno joj je da će morati da sačeka do 30. januara, što je, kako kaže, bilo potpuno neprihvatljivo.

- Imala sam potpuni nervni slom dok sam razgovarala sa medicinskom pomoćnicom na telefonu. Na kraju su me ipak zakazali na pregled za Badnje veče - ispričala je Ešli.

U tom trenutku, tumori džinovskih ćelija su joj već uzimali ozbiljan danak na fizičkom i mentalnom zdravlju. Međutim, najvažniji trenutak za nju bio je onaj kada je, pomoću doktora koji je prepoznao ozbiljnost njenog stanja, konačno započela lečenje.

Ešli Kristin sada koristi svoju platformu da bi podstakla druge da ne prihvataju olako dijagnoze.

- Prijateljski podsetnik da ih uvek gurate. Ne dozvolite da vas lekari ubeđuju da "samo prenemažete" samo zato što izgledate zdravo - poručila je ona svojim pratiocima na TikToku.

Nakon što je tumor uklonjen, Ešli će uskoro proći kroz biopsiju kako bi se utvrdilo da li je tumor kancerogen i zahteva dodatno lečenje. Ako se ispostavi da tumor nije kancerogen, planira se operacija za njegovo uklanjanje, uz redovne preglede i skeniranja kako bi se pratilo da li se tumor ponovo pojavljuje.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)