Odrasli

HLADNA STOPALA MOGU UKAZIVATI NA TIHU, ALI SMRTONOSNU BOLEST: Od ovoga pati mnogo Srba, a simptome ne smete zanemariti

Ova bolest, koja može uzrokovati smanjen protok krvi, često dovodi do simptoma poput hladnih stopala.

15.12.2024 19:25

HLADNA STOPALA MOGU UKAZIVATI NA TIHU, ALI SMRTONOSNU BOLEST: Od ovoga pati mnogo Srba, a simptome ne smete zanemariti
shutterstock.com

Iako se zima često okrivljuje za hladna stopala, stručnjaci upozoravaju da uporno hladni ekstremiteti mogu biti simptom ozbiljnijeg stanja. Naime, visok holesterol, poznat i kao "tihi ubica", može biti odgovoran za lošu cirkulaciju koja izaziva hladna stopala. Ovaj problem je često neprepoznat, jer holesterol može biti visok godinama pre nego što izazove ozbiljne zdravstvene smetnje.

Visok holesterol može uzrokovati bolest perifernih arterija (PAD), stanje koje se razvija kada se plak nakuplja u arterijama nogu i stopala, sužavajući ili blokirajući protok krvi.

Ova bolest, koja može uzrokovati smanjen protok krvi, često dovodi do simptoma poput hladnih stopala. PAD može napredovati do ozbiljnijih kardiovaskularnih problema, uključujući srčani udar i moždani udar.

Shutterstock

Hladna stopala mogu biti znak upozorenja!

Stručnjaci napominju da se, kao i kod visokog holesterola, PAD može lečiti promenama u načinu života. Redovno vežbanje, prestanak pušenja i zdrava ishrana ključni su faktori u upravljanju ovom bolešću i sprečavanju njenog napredovanja. Takođe, pacijentima sa PAD-om mogu biti propisani lekovi poput statina i antihipertenziva kako bi se poboljšala cirkulacija i smanjio rizik od komplikacija.

Ostali simptomi PAD-a mogu uključivati:

Gubitak kose na nogama i stopalima
Utrnulost ili slabost u nogama
Lomljivi i sporo rastući nokti na nogama
Čirevi koji ne zarastaju na stopalima i nogama
Promene u boji kože na nogama (bleda ili plava boja)
Sjajna koža
Erektilna disfunkcija
Smanjenje mišića na nogama

Simptomi PAD-a obično se razvijaju postepeno, ali ako se iznenada pogoršaju, to može biti znak ozbiljnog problema koji zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Dijagnoza i lečenje bolesti perifernih arterija

Dijagnoza PAD-a obično se postavlja kroz fizički pregled, razgovor sa pacijentom o simptomima i testiranje indeksa brahijalnog pritiska gležnja (ABPI), koji može uključivati vežbanje kako bi se procenio uticaj fizičke aktivnosti na cirkulaciju. Iako ne postoji lek za PAD, odgovarajuće promene u životnim navikama i lekovi mogu značajno ublažiti simptome i stabilizovati stanje.

Za osobe sa visokim holesterolom, preporučuje se unos nezasićenih masti, koje se nalaze u masnim ribama poput skuše i lososa, maslinovom i repičinom ulju, kao i u namazima od ovih ulja. Takođe, korisno je konzumirati integralne žitarice, orašaste plodove, seme, voće i povrće, piše SurreyLive (SurejLajv).

Rana dijagnoza, poput testa lipidnog profila, može pomoći u prevenciji i efikasnijem upravljanju visokim holesterolom. Ostale preporučene promene uključuju redovnu fizičku aktivnost, održavanje zdrave telesne mase, smanjenje konzumiranja alkohola, prestanak pušenja i uravnoteženu ishranu sa što manje ultra-prerađene hrane.

BONUS VIDEO: 

Komentari (0)