Odrasli

OVAJ NAPITAK SNIŽAVA KRVNI PRITISAK I POBOLJŠAVA ZDRAVLJE CREVA: Kada čujete kako utiče na dijabetes ostaćete zapanjeni

Skoro svaki Srbin na ovaj način započinje dan, a sad se ispostavlja da sve one priče o nezdravosti zapravo nisu bile utemeljene.

01.12.2024 18:10

OVAJ NAPITAK SNIŽAVA KRVNI PRITISAK I POBOLJŠAVA ZDRAVLJE CREVA: Kada čujete kako utiče na dijabetes ostaćete zapanjeni
shutterstock.com

Mnogi uživaju u jutarnjoj kafi, a sigurno ste dosad čuli kakav ona uticaj ima na vaše zdravlje. Nova studija pokazuje kako kafa utiče na celokupan organizam. 

Pomenuta studija koju objavljuje Miror (Mirror) objašnjava da kafa, inače osnovna namirnica u mnogim domaćinstvima širom sveta, utiče ne samo na nivoe energije, već i na varenje i metaboličku ravnotežu. Takođe, istraživanje je otkrilo da ona ima značajan uticaj na mikrobiom creva – zajednicu mikroorganizama koji žive u crevima i koji su od vitalnog značaja za zdravlje.

Otkriveno je da je veza između kafe i crevnog mikrobioma bila toliko jaka da su istraživači mogli da identifikuju one koji piju kafu jednostavno analizirajući njihova creva. Objavljena u Mikrobiologiji prirode (Nature Microbiology), studija je potvrdila da kafa ne samo da koristi celom telu, već i hrani i stimuliše određene vrste crevnih bakterija, kao što je Lavsonibacter asaccharoliticus.

Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 22.000 učesnika, otkrilo je da oni koji piju kafu imaju šest do osam puta više ove bakterije u crevima u poređenju sa onima koji je ne piju. Istraživači su istakli da nije samo strujanje kofeina ono što čini kafu korisnom za mikrobiom, već i njeni polifenoli — antioksidansi za koje se pokazalo da pomažu u smanjenju nivoa šećera u krvi koji utiče na dijabetes i krvni pritisak, kao i na negu crevnih bakterija.

Schutterstock

Kafa ima blagotvorno dejstvo na crvea 

Čak i druga jedinjenja u kafi, poput hlorogenske kiseline, kinina i derivata kininske kiseline, mikrobiom pretvara u sekundarna jedinjenja koja bi mogla biti dobra za naše zdravlje. To važi i za običnu kafu i za kafu bez kofeina, što sugeriše da čak i oni koji su osetljivi na kofein mogu uživati u prednostima ovog napitka.

Mikrobiom creva, sa svojim složenim ekosistemom bakterija, gljivica i drugih mikroorganizama, ključan je za varenje, apsorbuje hranljive materije, podržava imunološku funkciju i čak može uticati na mentalno zdravlje. Svačiji mikrobiom je jedinstven, stvoren genetikom, životnom sredinom i ishranom.

Kafa, koja podstiče raznovrsnu mikrobiotiku, može ne samo da pomogne u održavanju zdravlja creva, već i da ojača imuni sistem i poboljša raspoloženje. Pune implikacije Lavsonibacter asaccharoliticus tek treba da budu otkrivene, ali naučnici veruju da je ovo otkriće samo vrh ledenog brega u razumevanju njegovog uticaja na ljudsko zdravlje.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)