Sezona slava je počela, a to znači i da će lekari imati pune ruke posla. Ono što je zabrinjavajuće jeste činjenica da sve više mlađih ljudi doživljava moždani udar, kaže doktorka Tatjana Golubović, neurolog bolnice "Sveti Sava" u Beogradu.
Govoreći o profilu pacijenata, doktorka Golubović navodi da je proteklih meseci bilo mnogo onih koji su mlađi od 45 godina sa vrlo teškim moždanim udarom.
- Mlađi pacijenti obično ne znaju da imaju neku od bolesti koje su faktori rizika, a to su najčešće hipertenzija, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi - istakla je dr Golubović.
Prema njenim rečima, u ovom periodu kada krene zima, a i slave i proslave, očekuje se povećan broj pacijenata.
- Oni se opuste i dolazi do povećane konzumacije loše hrane i u količini i u kvalitetu, tu je i povećana konzumacija alkohola i povećano pušenje. To su sve faktori rizika koji mogu da dovedu do moždanog udara. A tu je i poremećaj ciklusa spavanja - objasnila je doktorka u Dnevniku RTS.
Na pitanje o tome koje simptome ne smemo da ignorišemo doktorka je sve objasnila.
- Uvek pričamo da su to slabost ili oduzetost jedne polovine tela, iskrivljenost jedne strane lica, i problemi sa govorom. Simptomi ne mogu da izostanu, ali mogu da variraju, da fluktuiraju, da se pojačavaju i smanjuju, nestaju i vraćaju, ali da izostanu, ne - naglasila je ona.
Kako je dodala, mogu da se jave i nespretnosti u rukama, ali i nogama, nestabilan hod, vrtoglavice, kao i glavobolja, koja je kod nekih pacijenata prva jaka glavobolja u životu.
- Ili kod pacijenata koji inače pate od glavobolje može se desiti da se ta glavobolja po nečemu promeni - napomenula je doktorka.
Da bi se pacijentu pomoglo, vreme je od velikog značaja. Doktorka Golubović kaže da je reč o 4,5 sata ili do 24 sata u ustanovama koje primenjuju napredne tehnike.
Komentari (0)