Odrasli

OTKRIVAMO: OVAKO KINEZI LEČE RAK! Čuvena doktorka tvrdi: Najvažnije je teško bolesnim pacijentima dati nadu! (VIDEO)

Prof. dr Đing Džao, emisnetna stručnjak iz Pekinga otkrila je za Srećnu republiku kako se u njenoj zemlji pristupa lečenju najtežih pacijenata.

22.11.2024 18:20

OTKRIVAMO: OVAKO KINEZI LEČE RAK! Čuvena doktorka tvrdi: Najvažnije je teško bolesnim pacijentima dati nadu! (VIDEO)
Srećna, Shutterstock

Rak je najteža bolest i drugi uzročnik smrtnosti u Srbiji, odmah nakon srčanog udara i kardiovaskularnih oboljenja. Kad je u pitanju lečenje ove opake bolesti u našoj zemlji se najčešće koristi hirurgija, odnosno uklanjanje tumora, hemoterapija i radioterapija. Međutim, u Kini se to radi drugačije.

Kako je za Srećnu Republiku objasnila prof. dr Đing Džao, eminentni stručnjak za kinesku tradicionalnu medicinu iz Pekinga, u njenoj zemlji se primenjuje holistički način lečenja najtežih bolesti, pa i raka.

- U Kini su tradicionalna i konvencionalna medicina objedinjene, a svakog pacijenta, bez obzira na to da li boluje od raka ili neke hronične bolesti, primenjujemo holistički način lečenja. To u praksi izgleda ovako: prilikom postavljanja dijagnoze u obzir se uzima ne samo bolest, već i kompletno stanje pacijentovog organizma. Pored metoda konvencionalne medicine imamo još čitav niz sistemskih načina lečenja pacijenta. To znači da naši pacijenti s rakom imaju više načina da se izbore sa svojom bolešću i simptomima - rekla je ona.

Za razliku od lečenja raka u zapadnim zemljama, gde se onkolozi ne bave neželjenim efektima hemoterapije, pacijenti u Kini imaju načine da se lakše izbore sa nuspojavama hemoterapije kako bi je lakše podneli.

- Mi u Kini koristimo tradicionalnu medicinu kako bismo ublaži efekte hemoterapije poput povraćanja ili zatvora. Koristitmo razne lekovite biljke, akupunkturu, razne vrste masaža kako bismo pomogli pacijentima. Tako možemo istovremeno da ublažimo simptome i lečimo bolest - dodala je prof. dr Đing Džao.

Prema njenim rečima, najvažnije je teško bolesnim pacijentima od raka dati nadu i više načina da im se pomogne.

- Pacijenti koji boluju od raka izloženi su stresu, ali, ako znate da još imate druge načine za borbu kroz tradicionalnu medicinu to vam daje više nade da vam se može pomoći. Recimo, akupunktura je jedan od načina da im se pomogne. Čak i ako niste lekar i ne znate da koristite igle za akupunkturu, to ne znači da ne možete pomoći sebi ili nekom svom bližnjem. Umesto igala mogu se koristit prsti, pa negovatelji pacijenata sa rakom mogu naučiti tehničke i akupunkturne tačke kako bi pomogli pacijentima. Dakle, nije ograničeno samo na lekara koji sprovodi lečenje, već pacijentima mogu pomoći i oni koji ih neguju tokom lečenja - poručila je prof. dr Đing Džao.

Podsetimo, uvažena profesorka je u Beogradu boravila da bi učestvovala u stručnom predavanju "Istočno - zapadni pristup bolu" koji je održan u prostorijama Srpskog lekarskog društva. Zasluga za njen, ali i dolazak ostalih eminentnih stručnjaka iz ove oblasti bio je prof. dr Momir Dunjić, profesor na Medicinskom fakultetu u Prištini, predsednik Sekcije za akupunkturu SLD i aktiva kvantne medicine, kao i predsednik Srpskog udruženja za integrativnu medicinu.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)