Australijska manekenka Kanika Batra-Matison (28) preživela je stravično zlostavljanje u detinjstvu. Danas, ona je poznati model i kreator sadržaja na društvenim mrežama, a predstavljala je svoju zemlju na izboru za mis 2021. i 2022. godine. Poznati je model za kupaće kostime i donji veš i radi na kreiranju sopstvene linije odeće.
Međutim, ta prelepa i uspešna mlada žena je još od malih nogu znala da je drugačija jer je imala konstantan impuls da uvuče drugove iz razreda u nevolje ili čak, kako je otkrila, gurne drugo dete niz stepenice.
Kada joj je dijagnostikovan poremećaj Kanika je shvatila zašto se tako ponaša i želela je da pomogne drugima da shvate šta sociopate doživljavaju. Cilj joj je bio da što više ljudi nauči da prepozna osobe s poremećajem od kog ona pati. Jednom prilikom je otkrila da je dobila sociopatskim poremećaj, a sada je želela da apeluje na sve kako da otkriju da se iza fine osobe zapravo krije nešto drugo i na koji način mogu da shvate prave karakteristike "ovih opasnih ljudi".
- Sociopate imaju mrtav pogled - navela je ona.
Naime, kako tvrdi Kanika, pojedinci s pomenutim poremećajem ne trepću onoliko koliko bi tipična osoba i nedostatak emocija koji osećaju može dovesti do toga da odaju hladan, emocionalan ili "ravan" pogled.
- Morala sam da naučim da češće trepćem da ne bih izbezumila ljude - priznala je ona.
Objasnila je da sociopatija nije zapravo neka uobičajena bolest i istakla da pogađa samo između dva i četiri procenta stanovništva u SAD - što iznosi oko 15 miliona ljudi. U pitanju je zapravo Antisocijalni poremećaj ličnosti (ASPD), takođe poznat i kao sociopatija, koji se dijagnostikuje nakon što osoba prođe detaljnu psihološku procenu.
Da bi se postavila dijagnoza osoba mora da ima najmanje 18 godina i da pokazuje najmanje tri znaka sociopatije koji mogu uključivati stalno obmanjivanje drugih, razdražljivost ili agresivnost i nedostatak kajanja. Postoji niz koraka koji se koristi za testiranje sociopate, a neke od njih u komunikaciji s drugima koristi i sama Kanika ne bi li prepoznala pacijente poput sebe.
- Kažem im da u slobodno vreme pletem i nekako odjednom i oni to znaju ili neko njihov - navela je Kanika i dodala da sociopate često koriste tehniku preslikavanja kako bi uskladili svoju ličnost sa drugima i kako bi stvorili iluziju da su povezani, prijatni i društveni.
Često, takođe, sociopate lažu da bi kontrolisali kako ih drugi doživljavaju ili zato što je to lakše nego reći istinu o sebi. Žele i da izbegnu posledice za svoje postupke ili da budu superiorniji u odnosu na drugu osobu, piše Dejli Mejl (Daily Mail).
Komentari (0)