Odrasli

NE IGRAJTE SE BOLOM U LEĐIMA - OVIH 5 ZNAKOVA UKAZUJU DA ODMAH MORATE KOD LEKARA: Ne smete da ignorišete ove simptome!

Najvažnije je reagovati na vreme.

20.09.2024 18:30

NE IGRAJTE SE BOLOM U LEĐIMA - OVIH 5 ZNAKOVA UKAZUJU DA ODMAH MORATE KOD LEKARA: Ne smete da ignorišete ove simptome!
Shutterstock

Ko dugo sedi za računarom, unapred mora da se poomiri sa činjenicom da će kad - tad imati problema sa bolovima u leđima. Ovo je i podsetnik da starimo, ali i da imamo nepravilno držanje. Međutim, ovaj bol se ne sme ignorisati, naročito ako traje duže od 72 sata.

U  dvedesetim i tridesetim godinama bolovi u leđima obično se javljaju zbog svakodnevnih aktivnosti kao što su dugo sedenje, podizanje dece ili preterano vežbanje. U četrdesetim i kasnije, povrede na poslu, artritis i degenerativne bolesti postaju češći uzroci.

Bol u leđima je toliko uobičajen da mnogi ignorišu simptome koji mogu ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje. Oko 80 odsto odraslih će tokom života iskusiti bol u leđima, pa je važno prepoznati ozbiljnost simptoma.

Shutterstock

Bolovi u leđima mogu da budu znak ozbiljnih problema

Ako bol prolazi u roku od 72 sata nakon odmora i stavljanja leda, obično nije razlog za brigu. Međutim, ako se bol javlja postepeno, iznenada ili ne prolazi, možda je reč o ozbiljnijem stanju, prenosi utswmed.org.

Simptomi koji mogu ukazivati na hitan slučaj:

  • Oštar bol – može ukazivati na povredu mišića ili unutrašnjeg organa.
  • Bol koji se širi u noge – moguće oštećenje nerava.
  • Iznenadna slabost u nogama – može ukazivati na ozbiljno stanje poput moždanog udara.
  • Nemogućnost kontrole mokrenja – znak ozbiljne kompresije nerava.
  • Utrnulost u preponama ili zadnjici – može ukazivati na sindrom cauda equina, hitan slučaj koji zahteva operaciju.

Zanimljivo je da ako imate konstantne glavobolje, možda treba da obratite pažnju na vaše držanje. Glavobolja je najčešće uzrokovana nepravilnim držanjem tela.

Kada radimo za kompjuterom, telo naginjemo napred. To može da dovede do pritiska, poremećaja cirkulacije i preopterećenja vratnih i potiljnih mišića. Pritisak takođe može da se izrazi i kao vrtoglavica. Promena položaja tela i istezanje mogu da pomognu u ublažavanju simptoma.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)