HPV (Humani Papiloma Virus) infekcija postala je veoma česta u 21.veku, pa tako većina se*sualno aktivnih ljudi u nekom momentu može da bude zaražena tim virusom. Zbog anatomije ženskog polnog organa, pripadnice nežnijeg pola su sklonije zarazi jer tom virusu prijaju vlažna i topla sredina. U pitanju je polno prenosiva virusna infekcija koja uspešno može da se izleči ukoliko ste dovoljno savesni i idete na redovne preglede da ne bi došlo do većih komplikacija. U najgorem slučaju to je rak grlića materice.
Nedelja podizanja svesti o cervikalnom skriningu posvećena je ukazivanju na važnost redovnog cervikalnog skrininga. Cervikalni skrining identifikuje abnormalne promene u ćelijama grlića materice, uključujući prisustvo visokorizičnog humanog papiloma virusa (HPV), glavnog uzročnika cervikalnog karcinoma. Te promene često ne uzrokuju simptome, zato redovni skrining pomaže u otkrivanju upozoravajućih znakova pre nego što se razviju u karcinom.
Dr. Suzan Aksvort, ginekolog, podelila je savete kako učiniti skrining manje neprijatnim:
Šta je važno znati pre testa
- test nije namenjen otkrivanju karcinoma, već promena koje potencijalno mogu dovesti do karcinoma. Te promene se lako mogu tretirati kako bi se sprečio razvoj malignog tumora
- raspitajte se ko će izvršiti test kako biste se osećali prijatnije
- ako ste anksiozni razmotrite mogućnost da se ranije vidite sa zdravstvenim radnikom kako biste postavili pitanja i smanjili brige
- zakazivanje termina pregleda oko nedelju dana nakon menstruacije često smanjuje nelagodnost tokom pregleda
O samom testu
- Cervikalni skrining ne bi trebalo da bude bolan, ali uzimanje lekova protiv bolova poput paracetamola ili ibuprofena sat vremena pre testa može pomoći
- razmislite o tome da povedete nekoga sa sobom radi podrške tokom testa
- možda ćete se osećati udobnije ako nosite suknju ili haljinu koju možete podići
- ako želite, zatražite da vidite opremu koja će se koristiti za test kako biste znali šta možete očekivati.
- takođe možete zatražiti upotrebu manjeg spekuluma, a ako tokom testa osećate preveliku nelagodnost, možete zatražiti da se promeni
- nekim ženama je udobnije da same umetnu spekulum. Ne ustručavajte se da zatražite od zdravstvenog radnika da to uradite sami
Posebne situacije:
Menopauza:
Žene u perimenopauzi i postmenopauzi mogu osećati veću nelagodnost tokom cervikalnog skrininga zbog hormonskih promena. Razgovor o terapiji vaginalnim estrogenom sa zdravstvenim radnikom pre testa može pomoći.
Istorija seksualne traume:
Ako ste pretrpeli seksualnu traumu u prošlosti odlazak na cervikalni skrining može biti teži, pa je priprema korisna. Može vam značiti da test obavi osoba koja već ima neko prethodno saznanje o vašoj istoriji. Obavestite zdravstvenog radnika o strahovima ili anksioznosti kako bi vam pružio podršku. Ne ustručavajte se da zatražite prekid ako postane previše teško.
Simptomi cervikalnog karcinoma
- Promena u uobičajenom vaginalnom krvarenju, kao što je krvarenje između menstruacija, nakon seksa ili novo krvarenje nakon završetka menstruacije (odnosi se na period posle menopauze).
- Promene u uobičajenom vaginalnom iscedku, kao što je promena u gustini, boji, mirisu ili pojava krvi.
- Bol tokom se*sualnog odnosa koji ne popušta ni uz jednostavne mere poput korišćenja lubrikanta. O tome treba razgovarati sa lekarom.
- Drugi bolovi, kao što su bolovi u donjem delu leđa ili karlici koji ne nestaju brzo (traju 2-3 nedelje), posebno ako nema očiglednog razloga za njih i ako utiču na vaše uobičajene svakodnevne aktivnosti.
Ovi simptomi ne znače nužno da imate cervikalni karcinom, ali je važno da ih proveri lekar jer mogu ukazivati i na druge probleme.
Komentari (0)