Proleće podrazumeva i "dolazak" cvetnih pupoljaka i procvetalog drveća, pa ako ste jedna od onih osoba koju muči alargija na polen, onda znate da to znači kijanje, začepljenost, curenje iz nosa i mnoge drugi simptome.
Polen je fini prah koji proizvodi drveće, trava, cveće i korov. On služi biljkama za oprašivanje i razmnožavanje i od jedne do druge biljke ga prenose razni insekti i životinje, kao i vetar. Polen je u suštini za nas bezopasan, ali kada ga udahemo imuni sistem može da ga greškom prepozna kao opasnost i da izazove imuni odgovor, tj. alergiju na polen. Na stotine različitih biljaka oslobađa polen koji može da izazove alergijske reakcije, ali 4 biljke su najzaslužnije za alergijski rinitis.
Breza
Polen breze je jedan od najuobičajenijih alergena tokom prolećnih meseci. Kada je drvo breze u cvatu, ono oslobađa sićušne granule polena koje raznosi vetar.
Hrast
Kao i drvo breze i hrast oslobađa polen koji vetar rasejava tokom proleća. Iako su alergijske reakcije na polen hrasta blaže, njegov polen se dugo zadržava u vazduhu.
Trava
Trava je glavni razlog alergijskih reakcija u proleće, ali i tokom letnjih meseci. Ona izaziva najteže simptome kada je u pitanju alergija na polen.
Ambrozija
Ambrozija je biljka koja se najčešće povezuje sa alergijskim rinitisom. Od nje vam najveća opasnost preti između kasnog proleća i sredine jeseni. Njen polen se vetrom širi na stotine kilometara i čak može da preživi blažu zimu.
Postoji nekoliko načina kako da se rešite ove nelagode tokom prolećnih meseci. Mnogobrojni su faktori rizika kada je alergijski rinitis u pitanju i što ste izloženiji alergenima veća je verovatnoća da ćete imati problema sa alergijama. Najbolje što možete da učinite za sebe i da izbegnete alergiju na polen jeste da se klonite sledećih faktora rizika:
- Izbegavajte izlaske i šetnje u ranim jutarnjim časovima jer polena u vazduhu ima najviše između 5h i 10h ujutru
- Kada je napolju vetrovito i vazduh suv, ostanite kod kuće. Najbolje je da izađete odmah posle kiše jer ona spira polen iz atmosfere
- Proveravajte koncentraciju polena u vazduhu na specijalizovanim sajtovima i nemojte da izlazite ako je njegova koncentracija visoka
- Izbegavajte područja sa sveže pokošenom travom jer je poznato da je trava glavni uzrok prolećnih alergija
- Ako ste osetljivi na polen angažujte nekog drugog za košenje trave i radove u bašti
- Nosite naočare za sunce jer one smanjuju količinu polena koji dospeva u oči
- Kada se vraćate s posla ili nakon obavljanja svakodnevnih obaveza, ostavite svoju obuću napolju, ispred vrata. Zamolite i svoje goste da učine isto
- Skinite odeću koju ste nosili napolju i istuširajte se kako biste sprali polen sa kože i kose
- Ne sušite odeću napolju kako se na njoj ne bi zadržao polen, već je sušite na sušilici u stanu
Prostorije u kojima boravimo potrebno je održavati čistim, a posebno proveriti kvalitet vazduha. Takođe, postoji značajna veza između ishrane i težine simptoma polenske groznice. Ako npr. konzumirate hranu koja sadrži visok nivo histamina, pogoršaćete simptome alergijskog rinitisa. Zato treba da koristite namirnice koje neće iritirati vaš imuni sistem i koja blokira histaminske receptore. Sledeće namirnice daju najbolje rezultate:
- đumbir
- pčelinji polen
- citrusi
- kurkuma
- losos
Komentari (0)