Prema istraživanju britanskih stručnjaka, srčani udar je vodeći uzrok smrti kod žena. Kad su u pitanju srčana obolenja kod žena, istraživanja su pokazala da one imaju čak 50 odsto šansi da im lekar postavi pogrešnu dijagnoza, nego kad su u pitanju srčani problemi kod muškaraca.
Primećeno je da čak 40 odsto pacijentkinja ima dva prilično neuobičajena simptoma, odnosno probleme sa probavom i gorušicom, nedeljama pre samog infarkta. Te znakove upozorenja lekari najčešće pripisuju drugim zdravstvenim problemima jer nije uobičajeno da loše varenje prethodi infarktu.
Znakovi upozorenja
Istraživanja su pokazala da je između 85 i 90 odsto žena identifikovalo nekoliko različitih simptoma i to nedeljama pre samog infarkta. Vodeći simptomi su bili loše varenje i problemi s probavom, ali su pacijentkinje mislile da to nije ništa ozbiljno i da će proći samo od sebe, ne sluteći da je povezano sa srčanim udarom koji su preživele nakon toga.
Na ove znake, takođe, treba posebno obratiti pažnju.
- Gorušica i bolno peckanje u grudima, naročito posle jela i pića
- Nadimanje
- Osećaj da vam nije dobro, iako ne znate razlog za to
- Često podrigivanje i ispuštanje gasova
- Čini vam se da je hrana gorka, bez obzira na to šta jedete
Pet najčešćih simptoma kod žena mesec dana pre srčanog udara:
- Neobičan umor (71 odsto)
- Poremećaj spavanja (48 odsto)
- Kratak dah (42 odsto)
- Loše varenje (39 odsto)
- Anksioznost (36 odsto)
Tokom samog infarkta pacijentkinje su se žalile na sledeće simptome:
- Kratak dah (58 odsto)
- Slabost (55 odsto)
- Umor (43 odsto)
- Hladan znoj (39 odsto)
- Vrtoglavica (39 odsto)
Preventiva
Prema savetu lekara, preventiva je jedan od ključnih načina da se umanje rizici od srčanih bolesti kod žena. To podrazumeva promenu životnih navika, posebno kad je u pitanju ishrana i fizička aktivnost. Stručnjaci kao preventivu ženama preporučuju sledeće:
Telesna težina
Održavanje normalne težine poboljšava zdravlje srca i kardiovaskularnog sistema. Dovoljne su male promene kako bi žene dugoročno obezbedile pravilan rad srca. Savet je da s godinama treba smanjiti porcije hrane i povećati fizičku aktivnost
Možda vas zanima…
Fizička aktivnost
Za zdravlje vašeg srca neophodna je fizička aktivnost i to 150 minuta nedeljno vežbanja, umerenog intenziteta. To može biti brzo hodanje, vožnja bicikla, bavljenje nekim sportom ili jednostavno šetnja i baštovanstvo. Ukoliko vam je lakše, te aktivnosti podelite na kratke, ali češće serije.
Kontrola pritiska
Ukoliko već imate problem s visokim krvnim pritiskom, redovna kontrola podrazumeva i uzimanje propisane terapije, što je od ključnog značaja za smanjenje rizika od infarkta. Prestanite da pušite, smanjite unos soli i alkohola, budite fizički aktivni i hranite se zdravo, što znači da treba da jedete što više voća i povrća.
Holesterol
Povišen loš holesterol povećava rizik od razvoja bolesti srca i kardiovaskularnog sistema. Zato je važno da u svoj organizam unosite što manje loših masnoća. Izbegavajte prženu i suviše začinjenu hranu, posebno fast fud. Umesto toga kuvajte obroke i vodite računa da vaša ishrana bude uravnotežena.
Ostavite cigarete
Prestanak pušenja je najbolja stvar koju možete da učinite za svoje srce, ali i pluća. Pušači imaju gotovo dvostruko veće šanse da dobiju infarkt u poređenju s nepušačima, odnosno onima koji nikad nisu zapalili cigaretu.
Komentari (0)