Dete

MAJKE MASOVNO KORISTE VLAŽNE MARAMICE ZA BEBE, A OVO NE ZNAJU: Izbegavajte brisanje ovog dela tela može biti opasno!

Prilikom kupovine obavezno pročitajte sastav i nikkao ih nemojte koristiti kad im istekne rok trajanja.

Slika Autora
byDragana Petrović

19.07.2025 14:10

MAJKE MASOVNO KORISTE VLAŽNE MARAMICE ZA BEBE, A OVO NE ZNAJU: Izbegavajte brisanje ovog dela tela može biti opasno!
Oksana Kuzmina/Shutterstock

Prilikom presvlačenja beba većina majki koristi vlažne maramice. One dobro dođu i kad se dete isprlja da mu obrišu lice i rukice. Praktične, uvek pri ruci i dovoljno blage za osetljivu bebinu kožu, pa ne čudi što su vlažne maramice postale nezaobilazan deo svake torbe za bebe. Međutim, većina majki se nikad nije zapitala koliko je upotreba vlažnih maramica zaista bezbedna za bebu i na šta treba da obrate pažnju.

Na policama bebi odeljenja nalazimo maramice s različitim sastavima, a najčešće imaju mleko ili losion. Šta ćete izabrati zavisi od vaših navika, ali i od konkretne namene. Maramice s mlekom su bogatije i bolje uklanjaju nečistoću, posebno tokom promene pelena. Idealne su kada je koža bebe izložena dužem kontaktu s urinom ili stolicom.

Maramice s losionom su blaže i ne ostavljaju masni trag, pa se češće koriste za lice i osveženje. Obe vrste su hidratantne ako sadrže prirodna ulja, poput ulja cveta pamuka ili badema, što ih čini pogodnim za svakodnevnu upotrebu. Ipak, jedno pravilo ostaje ključno maramice nisu zamena za pranje vodom, posebno kada je reč o rukama!

Shutterstock/ANNA GRANT

Bebe stavljaju prste i ruke u usta zato ih nemojte brisati vlažnim maramicama

Bebe često stavljaju prstiće u usta, sisaju palčeve i istražuju svet dodirom. Zbog toga nije preporučljivo brisati im ruke vlažnim maramicama, makar bile i najkvalitetnije. Iako nisu toksične, sastojci iz mleka i losiona nisu namenjeni oralnom unosu, te se savetuje da se bebine ruke čiste običnom vodom i mekanim peškirom bar dok dete ne napuni 18 meseci.

Ako vaša beba ima osetljivu kožu, sklona je alergijama, ekcemu ili pelenskom osipu, vlažne maramice mogu pogoršati stanje. U tim slučajevima preporučuje se čišćenje mlakom vodom i sterilnim gazama, bez dodatnih hemikalija.

Pre kupovine vlažnih maramica uvek proverite njihov sastav! Konzervansi su neizbežni zbog čestog otvaranja pakovanja i potencijalnog razvoja bakterija. Međutim, neki od njih, poput parabena, mogu izazvati alergijske reakcije. Zato birajte maramice bez parabena i alkohola.

Iako su često pakovane u mekane kese, maramice se bolje čuvaju u plastičnim kutijama koje se hermetički zatvaraju. Tako ostaju vlažne, čiste i zaštićene. Rok trajanja im je otprilike tri meseca od otvaranja, a ako primetite da su se osušile, bolje ih je baciti, jer ako dodate vodu to može narušiti njihov sastav i efikasnost. Koristite jednu maramicu za jednu svrhu, nikako nemojte istom maramicom brisati ruke, a zatim telefon, naočare ili dečju igračku. Na taj način ne brišete bakterije već ih samo širite.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)