Svi koji su ikada imali priliku da u prirodi i izbliza vide ovce, znaju da je njihova vuna veoma gusta i da im se koža gotovo uopšte ne vidi, posebno ukoliko je između njihova dva šišanja prošao malo duži vremenski period. To posebno može da bude problem za određene vrste ovaca kojima vuna može da naraste toliko da bukvalno i do nekoliko puta bude teža od same životinje. Upravo to je bio slučaj s jednom nesrećnom ovcom iz Australije koja se nekako izgubila vlasniku i verovatno mesecima lutala divljinom. Nađena je pored puta potpuno bespomoćna i zapuštena, sa ogromnom ućebanom vunom od koje više nije mogla da se kreće, ali ni da jede, budući da joj je "okovala" glavu i prekrila oči.
Prizor koji slama srce i tera suze na oči, zatekli su volonteri jednog spasilačkog centra kojima su slučajni prolaznici javili da je Aleks, kako je ovca ubrzo nazvana, u veoma teškom stanju. Potpuno bespomoćna ona je čekala da se neko sažali i pronađe je, a svojm prljavim "odelom" potpuno je bila stopljena sa zemljom.
Budući da je na sebi mala čak 40 kilograma vune, Aleks nije mogla da se pomera i njeno zdravstveno stanje je bilo ugroženo. Grupa humanih volontera je nekako uspela da je ubace u automobil, daju joj komadiće hrane i vodu. Jedna veterinarka je nekako uspela da kroz "more" vune, prljavštine, ali i izmeta, dođe do kože nesrećne životinje kako bi je priključila na infuziju.
Nakon toga Aleks je dovezena u veterinarsku stanicu gde joj je pružena prva pomoć. Nahranjena je i ošišana i to je bio pravi podvig. Snimak Aleksinog spasavanja objavljen je kao podsetnik prethodnog videa koji je zabeležen takođe tokom vraćanja u život te ovce, a koji je pregledan oko 330 miliona puta. Ovaj najnoviji je pogledalo još 18,3 miliona ljudi.
- Hvala vam, dobri ljudi! -
- Izgleda tako lepo i srećno nakon transformacije -
- Jecam -
- Mogu samo da zamislim kako to izgleda zbaciti sa sebe toliko vune -
- Hvala što ste joj spasli život - pisali su oduševljeni ljudi u komentarima.
Nakon što je sa nesrećne ovce uklonjeno 40 kilograma vune, stručnjaci su se pobrinuli za Aleksinu rehabilitaciju i pomagali joj uz mnogo strpljenja da ponovo stane na noge. Budući da je zbog težine i vune koju je na sebi nosila bila stalno u ležećem položaju, njeni mišići su oslabili i bilo je potrebno vreme da opet čvrsto i sigurno stoji. Potpuno ošišana i adaptirana na novo okruženje, ona je napokon mogla da vidi svet pravim očima i kako treba, bez bilo kakvih blokada koje joj je stvarala teška vuna. Aleks sada ponovo na pašnjacima boravi potpuno oporavljena i zbrinuta i moglo bi se reći da, uživa u životu.
Inače, australijske merino-ovce se uzgajaju zbog vune. Šišaju se jednom godišnje i od jedne se dobije do pet kilograma vune.
Komentari (0)