Mnogi ljudi veruju da pranje jaja, stavljanje u zapečaćene posude i hlađenje mogu pomoći u sprečavanju širenja bakterija na drugu hranu. Međutim, koliko je ova praksa zaista efikasna u očuvanju bezbednosti hrane?
Jaja su podložna kontaminaciji bakterijama koje mogu izazvati bolesti, naročito ako nisu pravilno skladištena. Na primer, jaja koja ostanu na sobnoj temperaturi duže vreme mogu se pokvariti. Znakovi pokvarenog jajeta obuhvataju napuknutu ljusku, zamućenje belanca ili žumance koje se lepi za ljusku. Najbolji način za čuvanje jaja je u frižideru, jer hladnoća usporava rast bakterija i produžava svežinu jaja.
Jaja mogu nositi prljavštinu ili fekalne materije od pilića ili pataka, koje mogu sadržati štetne bakterije, poput salmonele. Da bi se smanjio rizik od kontaminacije važno je temeljno očistiti jaja pre nego što ih stavimo u frižider. Prvo ih operite pod mlazom tekuće vode, ostavite da se osuše, a zatim ih stavite u zapečaćenu posudu kako bi se sprečilo širenje bakterija na druge namirnice. Ovaj korak u pripremi pomaže u održavanju kvaliteta jaja i smanjuje rizik od prenosa bolesti.
Dr Ngujen Ti Lam, bivši zamenik direktora Nacionalnog instituta za ishranu, naglašava da su jaja bogata hranljivim sastojcima, poput proteina i esencijalnih aminokiselina, te da deca mogu bezbedno konzumirati jedno jaje dnevno, piše VnExpress (VnEkspres).
Odraslim osobama savetuje se da jedu tri do četiri jaja nedeljno. Međutim, osobe sa oboljenjima jetre, posebno sa povišenim enzimima jetre, treba da se posavetuju sa lekarom pre nego što uključe jaja u svoju ishranu, a kako bi izbegli potencijalne rizike.
Pravilno skladištenje jaja i održavanje higijene ključni su za bezbednost hrane, a primereno hlađenje i pakovanje u zapečaćene posude može efikasno smanjiti rizik od kontaminacije.
Komentari (0)