Dosadašnja verovanja sugerisala su da šanse za rađanje sina ili ćerke iznose 50/50, međutim, nova studija sa Harvarda donosi iznenađujuće informacije koje menjaju ovu percepciju. Istraživači su otkrili da određene žene imaju značajno veće šanse da rađaju decu samo jednog pola. U svojoj analizi, tim je obuhvatio podatke više od 58.000 majki koje su rodile bar jedno dete, otkrivajući da starost majke igra ključnu ulogu u određivanju pola novorođenčadi.
Kako su istraživači objasnili, ljudski odnos polova je predmet interesovanja biologa, sociologa, ekonomista, i mnogih drugih naučnika. Njihova studija objavljena u časopisu Science Advances ukazuje na to da odnos polova pri rođenju ne prati jednostavnu binomnu distribuciju. Jedan od najzanimljivijih nalaza je da žene koje su starije od 28 godina prilikom prvog porođaja imaju 43 odsto šanse da dobiju decu samo jednog pola, dok žene mlađe od 23 godine imaju samo 34 odsto šanse za isto, piše Dejli Mejl (Daily Mail).
U okviru istraživanja, tim je analizirao osam osobina majki, uključujući visinu, indeks telesne mase, rasu, boju kose, krvnu grupu, hronotip, kao i starost kada su prvi put dobile menstruaciju i starost kada su postale majke. Zanimljivo je da su samo starost prilikom prvog porođaja pokazale značajan uticaj na pol novorođenčadi, dok ostale osobine nisu imale uticaja.
Razlog za ovu povezanost između starosti majke i pola dece ostaje nejasan. Istraživači sugerišu da bi to moglo biti povezano sa fiziološkim promenama kroz koje žene prolaze kako stare, kao što su skraćena folikularna faza i niži vaginalni pH. Naime, skraćena folikularna faza može favorizovati preživljavanje Y hromozoma, dok kiselije vaginalno okruženje može favorizovati X hromozom.

Svitlana Hulko/Shutterstock
Sve u svemu, rezultati istraživanja sugerišu da šanse za rađanje sina ili ćerke nisu 50/50, kako se ranije verovalo. Tim je naglasio da porodice koje žele decu različitih polova, a već su imali dvoje ili troje dece istog pola, treba da budu svesne da kada pokušavaju da dobiju još jedno dete, zapravo se suočavaju sa "kovanicom sa dve iste strane".
Komentari (0)