U vremenu kada društvene mreže dominiraju načinima komunikacije, jedan neuobičajen oglas objavljen u dnevnim novinama Republike Srpske izazvao je šok i osudu javnosti. Naime, jedna žena iz Banjaluke odlučila je da na drastičan i simboličan način preseče sve veze sa svojom ćerkom i zetom - javnim odricanjem putem štampe. Ovakav potez, iako poznat iz prošlih vremena, danas gotovo da ne postoji, što ga čini još bizarnijim.
U oglasu, čiji sadržaj nije otkrio konkretne razloge, Banjalučanka se kratko i odlučno odriče svoje ćerke i zeta. Nema objašnjenja, nema uvoda, samo konačna odluka. Reakcije su podeljene, dok jedni smatraju da je ovakav čin nepristojan i surov, drugi pokušavaju da razumeju moguće razloge koji bi roditelja naterali na ovako radikalnu odluku.
Sociolog Ivan Šijaković objašnjava da ovakvi potezi imaju dugu tradiciju u našem društvu, iako su danas prava retkost.
- Reč je o simboličnom gestu, pretnji roditelja prema neposlušnoj deci i to sa naglaskom na odricanje u novinama koja je u ranijem periodu bila način da se dopre do širokih narodnih masa. Prenosi se usmeno sa generacije na generaciju i više je fiktivna nego stvarna - rekao je Šijaković za Stil Kurir.
On dodaje da se u prošlosti ovakvo odricanje dešavalo često i da je služilo kao krajnja mera očuvanja časti porodice i njenog ugleda u zajednici.
- Pre pola veka ovom činu pribegavalo se radi zaštite časti, javnog morala i ugleda, dok je to sada najčešće posledica narušenih međuljudskih odnosa - objasnio je Šijaković.

Shutterstock/Ground Picture
Međutim, iako retko, ovakve javne poruke i danas imaju snažan emotivni odjek, kako za one koji ih čitaju, tako i za one kojima su upućene.
- To je najteža odluka koju jedan roditelj može doneti i veliki udarac za dete, jer svako u okruženju može upirati prstom u njega i reći: "Ovo je onaj kog se majka odrekla" - zaključuje Šijaković.
U društvu u kojem se porodični odnosi često idealizuju, ovaj slučaj služi kao podsetnik da ni krvne veze nisu uvek garancija ljubavi, poštovanja ili razumevanja.
Komentari (0)